Soçi buluşmasında Shanghai İşbirliği Örgütü kararları

Shanghai-1024x685.jpg

Çin Başbakanı Li Keqiang, Shanghai İşbirliği Örgütü’ne (SİÖ) üye ülkeler arasındaki ticaret serbestisi ve kolaylık seviyesinin yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen SİÖ Başbakanlar Konseyi 16. Toplantısı’na katılan Li Keqiang, yaptığı konuşmada, ticaret serbestisinin adım adım ilerletilmesi ve ilgili görüşmelerin hızlandırılarak SİÖ Ticaret Kolaylığı Anlaşması’nın bir an önce imzalanması gerektiğini dile getirdi.

SİÖ Serbest Ticaret Bölgesi’nin kurulması için gereken koşulların araştırılmasını isteyen Li, bölgesel ekonomik işbirliğinin ilerletilmesi için politik düzenlemelerin de yapılması gerektiğine dikkat çekti. Ticaret modelinde inovasyonun ve sınır ötesi e-ticaretin geliştirilmesine hız katılmasının önemine işaret eden Başbakan Li, SİÖ’ye üye ülkeler arasındaki hizmet ticareti alanında işbirliğinin geliştirilmesine destek verdiklerini vurguladı.

Gelecek yıl kasım ayında Shanghai’da düzenlenecek ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın, Çin’in ticaret serbestisine destek verme ve piyasalarını dünyaya açma yolunda aldığı önemli bir önlem olduğunu belirten Li, çeşitli tarafların bu etkinliğe destek vererek aktif şekilde katılmasını beklediklerini ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum