Rusya’dan ABD ve Kuzey Kore’ye diyalog çağrısı

North-Korean-soldier-salutes.jpg

Kaynak: Reuters

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD ile Kuzey Kore’nin doğrudan diyalog kurmasına destek verdiklerini ve bölgede gerginliğin tırmanmasına yol açacak eylemlere karşı çıktıklarını belirtti.

Sergey Yabkov, dün Moskova’da düzenlenen basın toplantısında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları çerçevesinde komşu ülke Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ile ilişkileri geliştirmek için çabaları sürdüreceklerini ifade etti. Kore Yarımadası’ndaki nükleer sorunun siyasi diyalog yoluyla çözülmesinin önemine vurgu yapan Ryabkov, ilgili taraflarla sorunları doğrudan ele almak için bütün fırsatları değerlendirmeye hazır olduklarının altını çizdi.

Ryabkov, Rusya’nın “çift durdurma” önerisini hatırlatarak, buna göre Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetleri durdurması ve ABD ile Güney Kore’nin (Kore Cumhuriyeti) ortak askeri tatbikatlarına son vermesi gerektiğini dile getirdi. Rus bakan, ABD ile bu öneriyi istişare edeceklerini sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, aynı gün yaptığı açıklamada, ABD ile Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) arasında gerçekleştirilen son tatbikatı “gövde gösterisi” olarak nitelendirerek, söz konusu tatbikatın Kore Yarımadası’ndaki gerginliğin düşürülmesine fayda sağlamadığını kaydetti. Rus sözcü, ABD ve Kuzey Kore’nin soruna siyasi ve diplomatik yollardan çözüm aramaları çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, önceki gün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin müzakere masasına dönüş iradesinin bulunması halinde ön koşulsuz müzakere yapmaya hazır olduklarına dikkat çekti.

ABD Başkanı Donald Trump, 20 Kasım günü Kuzey Kore’yi “teröre destek veren ülkeler listesi”ne alarak ülkeye baskısını arttırdı. Buna karşın, Kuzey Kore 29 Kasım’da “Mars-15” tipi balistik füze denemesi yaptı. Kuzey Kore’nin füze denemesinin ardından Trump, Twitter hesabında yayımladığı mesajında, Kuzey Kore’ye yeni yaptırımlar uygulayacaklarını açıkladı.

ABD ve Güney Kore’nin hava kuvvetleri, 4 ila 8 Aralık tarihlerinde Kore Yarımadası’nda ortak tatbikat düzenledi. Güney Kore basınında savaş uçaklarının sayısı ve teknolojik düzeyi bakımından tatbikat, “tarihin en büyük hava tatbikatı” olarak nitelendirildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum