Rusya, Sovyetler Birliği’nden sonraki en büyük tatbikatını yapacak

1588173_20130822183459.gif.jpg

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus ordusunun Sovyetler Birliği’nden sonraki en büyük askeri tatbikatını yapmaya hazırlandığını söyledi. Şoygu’ya göre, Çin ve Moğolistan’ın da katılacağı tatbikat, görülmemiş bir çapta olacak.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus ordusunun Sibirya ve Uzak Doğu bölgelerinde ‘Vostok-2018′ isimli bir tatbikat yapacağını, bu tatbikatın hem yapılacağı bölgenin genişliği hem de katılacak asker ve teçhizat sayısı bakımından görülmemiş çapta olacağını ifade etti.

Şoygu’ya göre, Vostok- 2018 tatbikatı, Sovyetler Birliği döneminde 1981 yılında Belarus, Ukrayna, 3 Baltık ülkesi ve Varşova Paktı’ndaki imzacı bazı ülkelerin topraklarında yapılandan sonra en büyük tatbikat olacak.

Çin ve Moğolistan’ın da katılacağı tatbikatta kaç asker ve teçhizatın yer alacağı belirtilmedi. Ancak Çin, tatbikat sırasında Rus ordusuna katılması için 3.000 askerin gönderileceğini doğruladı. Çin Savunma Bakanlığı, tatbikat için 900’ü aşkın askeri teçhizat, 30 savaş uçağı ve helikopterin de Rusya’ya sevk edileceğini bildirdi.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum