Rus Senatör Puşkov: “Astana, Suriye görüşmelerinin daimi alanı olabilir”

Siyamend Kaçmaz / Moskova, 31 Ocak (DHA) – Senatör Aleksey Puşkov, Astana’nın askeri muhalif gruplar ile Şam’ın daimi görüşme yeri olabileceğini, diğer alanlarda ciddi sonuçlar elde edilmediğini ve Astana’nın alternatifinin olmadığını bildirdi.

Puşkov BM Suriye Özel Temsilcisinin Siyasi Danışmanı Vitaliy Naumkin’in, Astana’nın Suriye görüşmeleri için daimi alan olabileceği açıklamasını değerlendirdi.

Puşkov, Rus haber ajansı Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada, “Açıklamalar, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın da tüm zorluklar ve fikir ayrılıklarına rağmen Astana’da bir ilerleme gösteren görüşmenin büyük bir başarı olduğuna ilişkin değerlendirmesini de kanıtlıyor. Çünkü önceki alanlar bir ilerleme göstermedi” ifadesini kullandı.

Staffan de Mistura’nın takımının başka bir alternatif olmaması sebebiyle Astana’nın kontrolden geçtiğine ve ileride de kullanılabileceğine karar verdiği belirten Puşkov, “Bunun olması için görüşme sürecinin tüm katılımcılarının ve ev sahibi Kazakistan’ın onayına ihtiyaç var” dedi.

Son olarak Puşkov, Naumkin’in açıklamalarının Suriye görüşmelerinin başarısını kanıtlayan doğru bir tespit olduğunu da kaydetti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum