Para birimleri değer kaybediyor

rusya-savunma-bakanligi-abd-suriyede-provokatif-adimlar-atti_ab3ecd0.jpg

Hafta başı itibariyle Türk Lirası, Rus Rublesi ve İran Riyal’i değer kaybetmeye devam ediyor. Dün USD/TL’nin 4,07’yi görmesi ve Euro’nun 5 TL sınırının üzerine çıkmasının yanısıra Rus Rublesi ve İran Riyal’i de değer kaybetmeye devam etti.

Rus Rublesi

Rusya varlıkları, ABD’nin Kremlin bağlantılı milyarderlere, Rusya bağlantılı şirketlere ve devlet yetkililerine ve uyguladığı yeni yaptırımların etkisiyle Pazartesi günü sert düşmüştü.

Suriye’de Şam yönetiminin Doğu Guta’da kimyasal saldırı düzenlediği haberleriyle birlikte ABD ile artan gerginlik, Rusya varlıklarının değer kaybetmesinde etkili olurken, Rus Rublesi Salı günü düşüşünü sürdürerek Pazartesi kaydedilen sert kayıplarını genişletti.

Ruble, Salı günkü işlemlerde TSİ 10:45’te dolar karşısında yüzde 3.60 değer kaybederek 62.90 seviyesinden işlem gördü. Söz konusu haberlerin ardından ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya platformu Twitter üzerinden Esad rejimini sert bir dille eleştirmişti.

ABD Hazine Bakanlığı, Rus oligarklar ve kontrolünde bulunan şirketler, bazı Rus hükümet yetkilileri ve bir Rus silah şirketiyle bir bankayı yaptırım listesine aldığını açıklamıştı. Yaptırım listesine dahil edilenler arasında Rusya İçişleri Bakanı, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri ve Gazprom YKB gibi üst düzey yetkililer de bulunuyor.

İran Riyali

İran’da riyalin dolar karşısında değer kaybetmesinin önlenememesi üzerine dolar kuru 42 bin riyale sabitlendi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, döviz piyasalarındaki sert dalgalanmalar üzerine Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlığında olağanüstü toplantı düzenlendi.

Toplantı sonrasında basına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, alınan karar üzerine dolar kurunun bugünden itibaren 42 bin riyal olarak belirlendiğini söyledi.

Ülkede döviz temini konusunda telaşa gerek olmadığını ifade eden Cihangiri, açıklanan fiyatın üzerinde döviz satışı yapılması halinde bunun “döviz kaçakçılığı” sayılacağını belirtti.

İran riyali döviz kurları karşısında son haftalarda sert düşüş yaşadı. Son haftalarda ilk kez 50 bin riyal sınırını geçen dolar dün serbest piyasada 60 bin riyali de aşmıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum