Riga’da belediye başkanının istifası sonrası ofisteki kediler tartışma konusu oldu

1565614595760-kediler.jpeg

Letonya’nın başkenti Riga’nın Rus kökenli belediye başkanı Nil Uşakov görevini bırakırken, iki kedisini Riga Belediye Meclisi’ndeki ofisinde bıraktı. Başkanlık koltuğunun olası varisinin ise kedilere alerjisi olduğu biliniyor. Bu durum, kedilerin akıbetinin ne olacağına dair soru işaretleri yaratıyor.

Sputnik Türkçe’nin aktardığına gçre Uşakov, Riga Belediye Meclisi’ne seçilmesinden bir sene sonra 2011 yılında Muris ve Kuzya isimlerini verdiği kedilerini sahiplenmişti. LETA haber ajansının aktardığına göre o dönemde, kedilerin birinin Letonya, birinin ise Rusya kökenli olduğu üzerinden uzun süre şakalar yapıldı. Riga Belediye Meclisi’nde Muris ‘içine kapanık bir dahi’, Kuzya ise ‘gerçek bir yıldız’ olarak tanınıyor.

Sevimli kediler belediyenin basın açıklamalarına katılıyor, gazetecilerle özgürce iletişim kuruyor, kameralardan çekinmiyordu. Ayrıca masaların üzerinde istedikleri gibi dolaşıyor, şehrin reklamları için poz veriyor, başkanın misafirlerini karşılıyor ve belediyenin Facebook sayfasından eksik olmuyorlardı. Öyle ki nihayetinde kedilere, ‘Riga’nın Memur Kedileri’ unvanı da verilmişti.

Ancak Uşakov, Nisan 2019’un başlarında makamından istifa etti ve temmuz ayında Riga Belediye Meclisi’ni resmi olarak terk ederek Avrupa Konseyi’ndeki yeni görevinin başına geçti.

Uşakov’un partisi olan Uyum Partisi ve uzun süredir koalisyonunu sürdürdüğü Riga’ya Hizmet Onurdur Partisi, başkanlık koltuğunu almak için gerekli oy oranını aylardır tutturamadı. Bu süre zarfında ise kediler, belediye başkanının boşalan ofisinde yaşamaya devam ettiler.

Rekabetteki üstünlük, ağustos ayında Uyum Partisi’nin rakiplerine geçerken, Uşakov’un yanında belediye başkan yardımcılığı yapmış olan Oleg Burov, başkanlık koltuğuna en yakıştırılan isim.

Ancak Burov’un kedilere alerjisi olduğundan, bu tür hayvanların başkanlık kürsüsünde yeri olmadığını düşünüyor. Belediyenin sahipsiz kalacak emektar kedileriyle ya parti teşkilatının ilgilenmesi ya da güvenilir bir aileye sahiplendirilmeleri gerektiği düşünülüyor.

“Referandum yapılsın”

Ancak Burov’a göre iki ihtimal daha var: Ya kediler belediye başkanlığı görevine aday gösterilecek ya da kedilerin tahliyesi hakkında bir referanduma gidilecek.

“Kedileri çok seven insanlar tabii ki olacaktır, umuyorum ki onlar kedilerin lehine oy kullanırlar. Bu durum halkla ilişkilerimiz adına oldukça mühim bir hamle olacak. Ancak birer hayvan olarak kedileri ele alırsak, onların daha iyi bir bakıma ihtiyaç duydukları da bir hakikat” diyen Burov, “Onlarla yalnızca mesai saatleri içerisinde değil, gerçek bir aile tarafından her daim ilgilenilmeli. Riga şehrinin armasında kediler değil, aslanlar bulunuyor. Bu geleneği değiştirmeye gerek yok” açıklamalarını yaptı.

Masrafları hâlâ Uşakov karşılıyor

Riga Belediye Meclisi’nin yaptığı basın açıklamasında ise, kedilerin sahibinin resmi olarak Nil Uşakov olduğu belirtildi. Ancak Uşakov, tatilde olduğu için kendisine kedilere dair yöneltilen sorulara cevap veremedi. Ancak Riga’nın başına yeni bir belediye başkanı geldiği zaman bu konuyla ilgileneceğine dair söz verdi.

Kedilerin akıbetinin ne olacağı hala belirsiz olmasına rağmen, şimdilik belediye başkanının odasında ikamet etmeye devam ediyorlar. Kedilerle belediyenin sekreteri ilgilenirken, mamalarının maliyetni ise Uşakov cebinden karşılıyor. Belediye Meclisi üyeleri ise kedilerin, çevrelerinde insan olmasını özlediklerini söylüyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum