Putin’den Trump’a yeşil ışık: Görüşebiliriz

gettyimages-1000090928.jpg

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurulmasını önerdiği ortak Avrupa ordusunun çok kutuplu dünya düzenini pekiştirmeye katkı sunacağını belirtti.

‘AVRUPALILARIN BAĞIMSIZ HAREKET ETMEK İSTEMESİ DOĞAL’

Ortak Avrupa ordusunun yeni bir fikir olmadığını ve Macron’un bu konuyu yeniden gündeme getirdiğini belirten Putin, “Avrupa, büyük bir ekonomik oluşum, kapsamlı ekonomik birlik ve Avrupalıların bağımsız, kendilerine yetecek güçte, savunma ve güvenlik alanında egemen olmak istemesi son derece doğal. Bu bakımdan, ortak Avrupa ordusu çok kutuplu dünya düzeninin pekiştirilmesine katkı sunacak” dedi.

‘BATI, RUS BASINININ ÇALIŞMALARINI ENGELLEMEMELİ’

 Putin, Batılı ülkelere kendi topraklarında faaliyet gösteren Rus basın kuruluşlarının çalışmalarına demokrasi ilkeleri çerçevesinde yaklaşma çağrısı da yaptı.Rus lider, şu ifadeleri kullandı: “Bilgiye, bilgi değişimine, özgür bilgi yaymaya yönelik ortak yaklaşımlar geliştirilmesi önemli. Batılı meslektaşlarımızdan, her zaman demokrasinin temel ilkelerinden birinin bilgi yayma özgürlüğü olduğunu duyduk. Basın kuruluşlarının iyi ve kötü diye sınıflandırılması kabul edilemez. Bu, demokrasiyle bağdaşmıyor.”

‘TRUMP’LA G20 ZİRVESİNDE GÖRÜŞEBİLİRİZ’

 Putin’e Trump’la gelecekte görüşüp görüşmeyecekleri de soruldu.Paris’te ev sahibi tarafın çalışma programını ihlal etmemek için uzun süreli görüşme yapmayacaklarının altını çizen Putin, Trump’la G20 zirvesinde ya da daha sonra buluşabileceklerini, ABD tarafıyla diyaloğa her zaman hazır olduklarını belirtti.

‘ABD İLE TÜM DÜZEYLERDE TAM KAPSAMLI DİYALOGDAN YANAYIZ’

Rus lider, Moskova ve Washington arasında tüm düzeylerde tam kapsamlı diyalog kurulmasını istediklerini de söyledi.

Putin, “Hem onlar hem de biz bunu istiyoruz. Ancak üst düzeyde ya da en üst düzeyde diyalogdan daha önemlisi, uzmanlar düzeyinde diyalog kurulmasıdır. Umarım, bu tam kapsamlı diyalog süreci yeniden başlar. Biz buna hazırız. Zaten Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilmeyi planlayan biz değil, ABD tarafı” diye konuştu.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum