Putin’den Erdoğan’ın sözlerine: Neden olmasın

pyin.jpeg

31.5 milyar metreküp Rus doğal gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım’ında deniz kısmının tamamlanması törenine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katıldı.

Erdoğan ve Putin ortak açıklama yaptı. İkili açıklamalarında karşılıklı olarak ticari sözler verdi.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:

“Öncelikle Sayın Putin ve heyet üyelerine bir kez daha ülkemize hoş geldiniz diyorum” diyerek sözlerine başlayan Erdoğan, “Sizleri ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

‘Teknik açıdan zorlu bir projeyi hayata geçirerek sektörün çıtasını daha yukarı taşıdığımaz inanıyorum” diyen Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

– Türk Akımı inşallah 2019’da faaliyete geçecek.

– Kıyıköy’deki alım terminalinin inşaatı hızla devam ediyor.

– Türkiye transit risklere maruz kalmadan kendisinin ve Avrupa’nın doğalgaz taleplerini karşılayabilecek.

– Bizim için Rusya uzun vadeli işbirliği yapabileceğimiz güvenilir bir dost ve önemli bir doğalgaz tedarikçisi.

– Doğal gazın önemi artıyor. Burada önemli olan ekonomik olarak hayata geçirilebilir olmasıdır. Doğal gazı nereden nasıl temin edileceğine saygı duyulmalıdır. Türkiye Rusya’dan 1987’den bu yana 387 metreküplük doğal gaz alımı gerçekleştirmiştir. Bu tablo enerji alanındaki ilişkilerimizin her türlü sınamayı geçmiş olduğuna şahit. Bizim için rusya Federasyonu uzun vadeli işbirliği yapabileceğimiz güvenilir bir dost ve önemli bir doğal gaz tedarikçisidir.

– Biz Rusya ile ilişkilerimizi diğer ülkelerin dayatmalarına göre belirlemedik. Hem bölgemizde hem de küresel alanda barışın ve istikrarın temini için Rus dostlarımızla çaba harcadık. Özellikle Suriye’de önemli katkılarını gördük. Akkuyu Nükleer Santral projesini de Rusya ile hayata geçiriyoruz.

– Hedefimiz 100 milyar dolarlık ticaret hacmidir. Turizmde ilk 9 ayda 5,1 milyon Rus turist ile yeni bir rekora da imza attık. 2019’da karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı olarak kutlayacağız. Etkinlikler halklarımızın birbirini iyi tanımalarına vesile olacaktır.

Erdoğan’ın konuşmasının ardından ise Putin konuştu.

Putin Erdoğan’a ‘neden olmasın?’ dedi

Putin’in konuşmasından satırbaşları şöyle

– 100 milyar dolarlık ticaret hacmi ile ilgili Çin ile ulaşacağız. Türkiye ile neden olmasın. TürkAkım projesiyle ilgili anlaşma İstanbul’da 10 Ekim 2016’da yapılmıştı. Bu projeye Sayın Erdoğan isim vermiştir. 2-3 sene sonra projenin en zor kısmı tamamlanmıştır. Pek çok çalışma yaptık birlikte. TürkAkım projesinin deniz kısmı tamamlanıyor. Özellikle dikkatleri şu hususa çekmek istiyorum. Toprağa delik açmak ve gaz çıkarmak kolay değil. Yüksek teknoloji ile yapılan bir süreçtir. Özellikle doğal gaz çevre dostu olan bir proje.

– Doğal gazı Doğu ve Güney Avrupa’ya taşıyacak ve bu Türkiye’yi önemli bir noktaya getirecektir. Kara kısmı da deniz kısmında olduğu gibi hızlıca ilerleyecektir. Proje 2019’a kadar tamamlanacaktır. En çevre dostu teknolojiyi kullanıyoruz. Özellikle Rusya ve Türkiye enerji alanında işbirliği uzun yıllardır gerçekleştiriyoruz.

-13 sene önce Erdoğan’la birlikteyken 2005’te törenle Mavi Akım Rusya güneyi Türkiye kuzeyini bağlayan boru hattını açmıştık. Uzun yıllarca en zor mevsim şartlarında bile çalışıyor. Türkiye ekonomisine güç katan sevkıyat yapıyoruz. Türkiye’nin genelinde yeni boru hattı ile ekonominin gelişmesi açısından önemli bir proje olacaktır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum