Putin: Elimizde Trump’la ilgili uygunsuz bir bilgi yok

putin-ve-trump-tekrar-gorusebilir_e9a587b.jpg

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Helsinki’de Trump’la yaptığı ilk bire bir görüşmenin ardından Fox News’ten Chris Wallace’a röportaj verdi. Rusya’nın 2016 ABD seçimlerine müdahale ettiği iddiaları sorulan Putin “Rusya topraklarından birilerinin ABD’deki seçimleri ve milyonlarca ABD’linin tercihini etkilediğine gerçekten inanıyor musunuz? Bu tamamen saçmalık” dedi.

Putin “Rusya bir devlet olarak bırakın seçimlere müdahale etmeyi, ABD’nin iç işlerine de asla müdahale etmedi” ifadelerini kullandı.

 Putin’e bir süredir ortada dolanan ve Kremlin’in Trump’ın özel hayatına dair şantaj için kullanılabilecek belge ve görüntüler olduğu iddiaları da soruldu. Trump’ın görüşmede bu belgeler nedeniyle eleştirilerden kaçındığı iddiasına değinilen röportajda Rus lider, şunları söyledi: “İlişkilerimizi geliştirmenin bir yolunu bulmak için bir araya geldik. Trump ve ailesi hakkında hiçbir uygunsuz bilgimiz yok. Bunu söylerken Başkan Trump’ı aşağılamak istemiyorum, belki kulağa kaba gelebilir. Ancak başkanlığa adaylığını koymadan önce onunla ilgilenmiyorduk. Sadece zengin biriydi, ABD’de birçok zengin insan var. İnşaat işindeydi, güzellik yarışmaları organize ediyordu. Ama hayır, kimse onun başkanlığa adaylığını koyacağını düşünmezdi” dedi.
‘TRUMP’A KARŞI BİR İZLEME FAALİYETİ YÜRÜTMEDİĞİMİZ AÇIK’

Rusya’nın istese dahi Trump’ı izlemek için yeterli kaynağı olmadığını belirten Putin, St. Petersburg Ekonomi Forumu’nun her yıl iş dünyasının önde gelen 500 ismini ağırladığını ve çoğunun bir iş adamı olarak Trump’tan çok daha güçlü olduğunu ifade etti.

Putin açıklamalarına “İstihbarat servisimizin bunların her birine karşı izleme faaliyeti yürüttüğünü düşünüyor musunuz gerçekten? Biz ABD gibi bunu yapmayız. Yeterli kaynağımız yok. Tam bir devlet kontrolü sağlamak için yeterli insan gücümüz yok. Bu bizim planlarımızın arasında değil. Sayın Trump’a karşı böyle bir şey yapmadığımız açık” sözleriyle devam etti.

‘RUSYA, İZOLE EDİLMEK İÇİN FAZLA BÜYÜK BİR ÜLKE’

Trump’la görüşmesinin Batı’nın Rusya’yı izole etme çabalarında bir dönüm noktası olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Putin, bu girişimlerin zaten başarısız olduğunu ifade etti.

Putin Rusya’nın izole edilmek için fazla büyük bir ülke olduğunu vurguladı ve Batı ile Rusya arasındaki anlaşmazlıkların çözülmesi için dünkü zirvenin iyi bir başlangıç olduğunu ekledi.

Kaynak: Sputnik

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum