Norveç’ten 73 yıl sonra gelen özür

aa7b2b8a-aa5c-487e-91d8-667da45cda10.jpg

Norveç Başbakanı Erna Solberg, Birleşmiş Milletler Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’nin 70. yıl dönümünde yaptığı açıklamada, “Alman askerleri ile ilişkileri olan veya olduklarından şüphelenilen genç Norveçli kızlar ve kadınlar utanç verici muamelelerin kurbanı oldu. Bugün, hükümet adına özürlerimi sunmak istiyorum” dedi.

Solberg, “Bazıları için sadece bir gençlik aşkıydı, bazıları hayatlarının aşkını bir düşman askerle yaşadı, bazıları için ise masum bir flörttü ama bu hayatlarının geri kalanında iz bıraktı.” açıklamasında bulundu.

Nisan 1940’tan sonra 300 binden fazla Alman askeri Norveç’i işgal etti. Nazi SS Şefi Heinrich Himmler, Norveçli kadınları ‘tanrıça’ olarak nitelendirerek, Nazi birliklerinin onlarla ilişkilerini teşvik etti. Almanya dışındaki ilk “Lebensborn” üreme merkezi, Aryan ırkı ideolojisini desteklemek için 1941’de Norveç’te kuruldu. 2000 yılında Norveç, Norveçli annelerin ve Alman askerlerinin doğurduğu tahmin edilen çocuklardan resmi olarak özür diledi.

Alman kocasıyla birlikte 1945’te ülkeden kovulan Norveçli bir kadının oğlu olan Reidar Gabler, “Doğrudan etkilenen insanlar artık bizimle değil. Bu ama aynı zamanda onların ailelerini ve çocuklarını da ilgilendiriyor. Geç gelse bile özür tarih için önemli” dedi.

Kaynak:İHA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum