Meksika’nın yeni başkanı, 13 milyarlık sözleşmeyi iptal etti

104093095_5f235561-1a38-4d82-bb0b-4f83ac5db768.jpg

Meksika’da yazın düzenlenen seçimleri kazanarak ülkenin yeni devlet başkanı seçilen solcu lider Andrés Manuel López Obrador, Meksika’da Perşembe’den Pazar’a kadar dört gün süren referandum sonuçlarına göre, 1 Aralık’ta göreve başlayacak hükümetinin projeye son verme kararı aldığını açıkladı.

Halihazırda inşaatına başlanan proje yerine, şehrin kuzeyinde yer alan bir askeri üsse bir terminal ve iki yolcu pisti daha inşa edilmesi planlanıyor.

Referanduma katılan 1,07 milyon Meksikalı’nın yüzde 70’i, ülkenin en büyük altyapı projelerinden biri olması beklenen yeni havalimanına ‘Hayır’ dedi.

Referandum, havalimanın teknik özelliklerinin halka sorulması ve katılımın Meksika seçmen sayısının yüzde 1’iyle sınırlı kalması açısından tartışma yaratmıştı.

Hisse senetleri değer kaybetti

Obrador’un bu kararını açıklamasının ardından Meksika’nın para birimi peso dolara karşı yüzde yüzde 4,2 değer kaybetti. Böylece peso, Donald Trump’ın ABD’nin başkanlık seçimlerini kazanmasının ardından en büyük günlük düşüşünü kaydetmiş oldu.

Aynı zamanda peso, Obrador’un başkan seçilmesinin ardından elde ettiği bütün kazançları sildi.

Ülkenin önde gelen hisse senetleri endeksi ise 2016’dan beri en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 4’den daha büyük bir kayıp yaşadı.

Yolsuzluk karşıtı bir kampanya yürüten Obrador, projenin vergi mükelleflerinin parasını boş yere harcayacağını ve alternatif projenin sadece 5 milyar dolara mal olacağını söylemişti.

Ancak İspanya’nın büyük bankalarından BBVA’nın hesaplamalarına göre yeni projenin iptali 10,5 milyar dolara mal olabilir.

BBVA analistleri aynı zamanda bu kararın merkez bankasının faizleri artırmasına yol açabileceğini öne sürüyor.

JPMorgan Chase analistleri ise Meksika’nın 2019 için büyüme tahminlerini yüzde 2,4’den yüzde 1,9’a düşürdü.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum