Londra’da 30 bin kişi ‘Müslümanların yanındayız’ sloganlarıyla yürüdü

5bf15db566a97cb22ff04f42.jpg

İngiltere’nin başkenti Londra’da, İslamofobi, antisemitizm ve ırkçılık karşıtı gösteri düzenlendi

 İngiltere’nin başkenti Londra’da göçmenlerin Brexit tartışmaları etrafında sürekli gündemde tutulmasını protesto için ‘Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk’ adlı sivil toplum hareketi tarafından büyük bir yürüyüş düzenlendi. BBC’nin şehir merkezindeki ana binası önünde toplanan yaklaşık 30 bin ırkçılık ve faşizm karşıtı, İngiltere Başbakanı Theresa May’in Başbakanlık Ofisinin bulunduğu Downing Street 10 numaraya yürüdü.

 Müslüman karşıtı nefret suçlarının en sert şekilde kınanması gerektiğinin altını çizen protestocular, ‘İslamofobiye hayır’, ‘Müslümanların yanındayız’ ve ‘Irkçılığa karşı ayağa kalk’ sloganları attı.
Londra dışındaki kentlerden de katılımın olduğu dev gösteri Stand up to Racism, Unite Against Fascism, Love Music Hate Racism ve İşçi Partisi Gölge İçişlerı Bakanı Hackney Milletvekilli Diane Abbot ve Gölge Maliye Bakanı John McDonnell’ın desteğiyle düzenlendi.
 Başbakan Theresa May ve iktidarının ırkçılara cesaret verdiği ve göçmen karşıtı politikaları körüklediği ifade edilen konuşmalarda hükümetin ırkçı politikalara karşı daha etkin politika yürütmesi istendi.
Yaklaşık üç saat süren protestonun katılımcıları arasında Enfield Belediye Meclis Üyesi Yasemin Brett de vardı.
Son verilere göre Müslüman kadınlara uygulanan ayrımcılığın geçen yıla göre yüzde 58 arttığını söyleyen Brett “1930’lara dönmek istemiyoruz” dedi.
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum