Lavrov: Kerç Boğazı olayında arabulucuya ihtiyacımız yok

1036047569-1.jpg
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Azak Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayan Kerç boğazında yaşanan gerilimle ilgili arabulucuya gerek görmediğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Paris’te düzenlenen basın toplantısında Kerç boğazında yaşanan olayla ilgili açıklamalarda bulundu.Moskova’nın, olayın arabulucuya gerek görülecek kadar ciddi boyutlara ulaşıp ulaşmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Lavrov, “Herhangi bir arabulucuya gerek görmüyorum. Bunun tamamen bir uygulama sorunu olduğunu düşünüyorum ve eğer Ukrayna tarafı, Avrupa’daki partnerleri gibi ileride bu tür olayların yaşanmamasını istemiyorsa, öncelikle Kiev’e çok net bir sinyalin gönderilmesi gerektiği ortada. Bunu biz değil, bu tür provokasyonların ileride önüne geçilmesi için Ukrayna yönetimiyle çok yakın temasta bulunanlar yapmalı” dedi ve ekledi:”Uygulamadaysa Ukrayna tarafı açısından sonuna kadar anlaşılmayan bir takım teknik konular olabilir, bu nedenle iki ülkenin yerel sınır idareleri kanalından bu konular yerinde görüşülebilir”.Rus diplomat, Kerç boğazında yaşanan olayla ilgili konuların Rusya lideri Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında yapılan telefon görüşmesinde ele alındığını söyledi.

Lavrov, “Karadeniz’den Kerç boğazına girişte yaşanan olayla ilgili gelişmeler dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, kendisini arayan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde ele alındı” ifadelerini kullandı.Ukrayna’daki seçimlerin öncesinde Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’ya olan desteğin giderek azaldığı bir dönemde, Kerç boğazında bir provokasyon gerçekleşti. Rusya sınırını ihlal eden Ukrayna gemileri Rus sınır birlikleri tarafından alıkonuldu. Gerginliğin ardından Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada, ülkenin bazı bölgelerinde 30 gün süreyle sıkıyönetim ilan etme kararını onayladı.Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Ukrayna’daki sıkıyönetim kararıyla ilgili olarak, kararın Ukrayna’nın güney-doğusundaki kriz bölgesinde gerginliğin tırmanmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum