Kore’deki tarihi zirveden ilk açıklamalar geldi

kore.jpg

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda nükleer denemelere son vereceğini duyuran Kuzey Kore, tarihi bir adım daha atarak Güney Kore lideri ile buluştu. Kore Yarımadası’nı nükleer silahlardan arındırma görüşmeleri kapsamında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, Güney Kore lideri Moon Jae-in ile buluşmak için ilk kez Güney Kore sınırları içine geçti.

Güney Kore sınırını yürüyerek geçen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u sınırda Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in karşılarken, Kim Jong-Un’un sınıra girdiği Panmunjom Ateşkes Köyü’nde görkemli bir tören yapıldı. Zirvenin yapılacağı Ateşkes köyü olarak da ifade edilen Panmunjom’un Güney Kore’ye ait kısmında bulunan Barış Evi’ne yürüyen iki lider, ilk olarak iyi niyet için ağaç dikme törenine katılırken, daha sonra baş başa görüşme yaptı.

Kim Jong-Un ile Moon Jae-in, zirvenin ardından yaptıkları açıklamalarda, Kore Yarımadasının nükleer silahtan arındırılması konusunda uzlaştıklarını belirtti.

Bölgede askeri varlığın azaltılacağı ve düşmanca tavır sergilenmeyeceği konusunda fikir birliğine varıldığını belirten iki lider, yaptıkları açıklamalarda sınırı “Barış bölgesi” olarak konumlandıracakları da açıkladı.

Kim Jong-Un ile Moon Jae-in zirvesinden çıkan en önemli mesaj ise “Artık savaş olmayacak” oldu.

Bugünkü resmi Güney Kore ziyareti ile birlikte Kim Jong-Un, 1950-1953 yılları arasında yaşanan Kore Savaşı’ndan sonra Güney Kore’ye gelen ilk ve tek Kuzey Kore lideri oldu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum