Kerkük, Irak ordusunun kontrolünde

kerkük-ırak.jpg

Irak merkezi hükümet güçleri Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de yaptığı bağımsızlık referandumunun ardından, ülkede güç dengesini değiştiren ani bir operasyonla, petrol kenti Kerkük’ü Kürt güçlerin elinden aldı.

Irak merkezi hükümeti, Kerkük’te kontrolü ele geçirmek için hafta sonunda askeri operasyon başlatmıştı. Askeri operasyonun üzerinden bir gün geçmeden Kerkük vilayetinin hükümet binaları ele geçirildi.

Irak güçleri ayrıca; Kerkük havaalanı, K-1 askeri üssü, kentin kuzeyindeki doğalgaz yatakları, Kuzey Petrol Şirketi’nin yönetim binası, polis karakolu ve Kerkük Elektrik Dairesi’nde de kontrolü sağladı.

İki taraf da operasyonda ölü ya da yaralılar olup olmadığı konusunda açıklama yapmadı.  Ancak Kerkük’te bulunan bir yardım örgütü, birkaç Kürt Peşmerge savaşçısının ve Irak askerinin Kerkük’ün güneyindeki çatışmada öldüğünü belirtti. Bunun dışında bir çatışma haberi alınmadı.

İki tarafın petrol bakanlığındaki kaynaklarına göre, Irak kuvvetleri kente doğru ilerlerken, petrol tesislerinin Kürt yöneticileri Kerkük’teki iki büyük petrol sahasındaki üretimi kısa bir süre için kıstılar. Ancak Irak’ın Kürt kontrolü altındaki petrol sahalarına el koyma tehdidinin ardından, üretim yeniden başladı.

Irak hükümetinin, özerk Kürt yönetimi için önemli bir gelir kaynağı olan Kerkük petrol sahalarının tümünde kontrolünü tekrar almak isteyip istemeyeceği ve böyle bir girişim olursa zamanlaması belli değil.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum