Kaşıkçı davası uluslararası meseleye dönüştü

2685618.jpg

Suud gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda kaybolmasının üzerinden iki hafta geçti. Kaşıkçı’nın Suudlar tarafından ‘ortadan kaldırıldığına’ artık kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak olayın siyasî arka planı, en az olay kadar merak ediliyor. Çünkü, hadise kısa sürede profesyonel eller tarafından kurgulanmış bir cinayetin ötesine geçti ve büyük devletler arasında satranç maçına dönüştü.

Muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı Riyad’dan gönderdiği profesyonel ekiple İstanbul’un göbeğinde ‘temizleyen’ Suud yönetimi suçüstü yakalandı.

ABD’nin ilk tepkisi

Kaşıkçı’nın Washington Post yazarı olması sebebiyle bütün gözler ABD’ye çevrildi. Başkan Donald Trump “O bizim vatandaşımız bile değil” diyerek olayı önemsemediğini gösterdi.

Fakat, ABD basının hadisenin üstüne gitmesi, kongre üyelerinin Trump’a ‘Soruşturmada aktif rol oyna’ diye mektup göndermesi, insan hakları örgütlerinin çağrıda bulunması ABD yönetimini tepki vermeye itti.

Rusya’nın olayı ele alışı

Suud yönetimi, uluslararası kamuoyunun baskısı karşısında tek başına kaldı.

Bu arada eleştiri oklarını üzerine çeken ve uzun süredir ortalıkta görünmeyen Veliaht Prens Muhammed bin Selman, önceki gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Elçisi Alexander Lavrentev ile birlikte fotoğraf verdi.

Görüşme, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesaplarından ve web sayfasından duyuruldu. Suriye meselenin ele alındığı açıklanan haberde, ikili ilişkilerin ve Suriye’deki son gelişmelerin gözden geçirildiği ifade edildi.

Bu görüntü, köşeye sıkışan Suudların ABD yönetimine “Siz olmazsanız Rusya’ya yanaşırız” mesajı diye ele alındı.

Suudların mesaj yerine ulaştı ve birkaç saat sonra ABD Başkanı Trump, Suud Kralı Kral Selman bin Abdülaziz’i aradı. Ardından da Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu göndereceğini açıkladı.

Bu da yetmedi. Trump “Kaşıkçı’yı serseri katiller öldürmüş olabilir” diyerek Riyad yönetimini aklamaya ve muhtemel cinayeti örtbas etmeye çalıştı.

Pompeo, dün beklenen ziyaretini yaptı. ABD’li bakan hem Kral ile hem de Veliaht Prens ile bir araya geldi. Bazı kaynaklara göre görüşmede, Kaşıkçı olayına bile değinilmedi.

Birleşmiş Milletler’de Kaşıkçı olayı

Trump, iki hafta önce Selman bin Abdulaziz’e “Bak Kral! Seni biz koruyoruz. Biz olmazsak iki hafta bile iktidarda kalamazsınız.

Para ödemeye mecbursun” diyerek nasıl haraç kestiğini ifşa etmişti. Stratejistlere göre ABD Başkanı, Suud yönetimi Kaşıkçı vakası sebebiyle Rusya’ya yanaşınca panikledi ve bakanını alelacele Riyad’a gönderdi.

Trump’ın bu ‘duygusal’ gerekçelerle, Suud yönetimini aklamaya çalışacağı ifade ediliyor.

 

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum