Karpowership ve PT PAL Endonezya stratejik iş birliği anlaşması imzaladı

maxresdefault.jpg

Dünyanın en büyük Enerji Gemisi (Powership) filosunun tek sahibi ve operatörü, Karadeniz Holding iştiraki Karpowership ve Endonezya devletinin sahip olduğu lider gemi inşa şirketi PT PAL arasında, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo’nun Ankara ziyareti sırasında, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Endonezya Ticaret Bakanı Enggartiasto Lukita’nın tanıklığında Stratejik İş birliği Anlaşması imzalandı.

Endonezya tersanelerinde üretilecek ilk 4 enerji gemisinin inşası için yapılan imza törenine, PT PAL CEO’su Budiman Saleh ve Karpowership CEO’su Orhan Remzi Karadeniz katıldı.

Endonezya ve çevre bölgelerdeki elektrik ihtiyacına yönelik fırsatların izlenmesi ve tanımlanmasına ilişkin bir iş birliği için geçtiğimiz Ekim ayında Karpowership ve PT PALarasında bir mutabakat anlaşması imzalanmıştı. Bu mutabakat anlaşması, iki şirketin 5000 MW kurulu gücüne sahip bir filo inşası için teknoloji transferi ve lokal malzeme kullanımına olanak sağlıyor.

Anlaşma ile PT PAL, Endonezya’nın farklı adalarına elektrik sağlanması amacıyla kurulu gücü 36-80 MW arası değişen 4 Indo Mermaid Sınıfı Enerji Gemisini inşa edecek. 4 geminin inşası için yaklaşık 600 milyon dolar değerinde bir yatırım yapılacak. Bu stratejik iş birliği ile bugün 845 MW kurulu gücü ile Endonezya’da faaliyet gösteren Karpowership, yatırım hacmini daha da genişleterek operasyonlarını büyütmeye devam edecektir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum