İtalya AB bütçesini veto edebilir

di.jpg

İtalya Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio bugün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada İtalya’nın, Avrupa Birliği üye ülkelerinin Haziran ayında varılan mülteci akını ile mücadeleye ilişkin anlaşmaya uymamalarından dolayı, AB bütçesine muhalefet sürecini başlatacağını belirtti.

Facebook hesabı üzerinden yayınlanan video mesajında Di Maio, “Avrupa bütçesi ile ilgili görüşmelerde tüm tedbirlere bakacağız ve bizim için işlemeyen durumları veto edeceğiz,” dedi ve diğer ülkelerin İtalya’ya deniz yoluyla gelen mültecileri kabul etmemelerini işaret ederek, “Diğer devletler üzerlerine düşeni yapmıyorlar” şeklinde görüşlerini kaydetti.

Bir hafta önce Sicilya’da bir sahil güvenlik gemisinin Diciotti’de bulunan 177 mültecinin geleceğine ilişkin sorunu yatıran İtalyan hükümet yetkilileri, AB ile göç konusunda anlaşmazlığa düşmüştü. 24 Ağustos’ta Brüksel’de gerçekleştirilen toplantıda anlaşmaya varamayan AB üye ülkelerinin temsilcileri de göç konusuna ortak bir yaklaşımın görüşülmesi çağrısında bulundu.

Buna ek olarak Pazartesi günü La Stampa’ya verdiği mülakatta Di Maio , “İtalya bütçeyi veto etmeye hazır” demişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum