İran’dan Suriye zirvesiyle ilgili açıklama

iran.jpg

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katılımıyla Tahran’da düzenlenecek Suriye konulu üçlü zirve hakkında açıklamalarda bulundu. Bu zirvenin Suriye’deki soruna siyasi yollarla kökten çözüm getirmek, bölge dışındaki güçlere karşı koymak ve stratejik politikalar geliştirmek için önemli bir fırsat olduğunun altını çizdi.

“Zirve çok taraflı iş birliğine zemin hazırlaması bakımından önem arz etmektedir”

Zirvenin özellikle Suriye’deki soruna siyasi yollarla kökten çözüm getirmek açısından büyük bir önem arz etttiği belirten Kasımi, “Zirve, bölgenin etkili üç büyük ülkesi arasındaki etkileşimin en yüksek seviyeye taşınarak sürdürülmesi ve özellikle ekonomi alanında ikili ve çok taraflı iş birliğine zemin hazırlaması bakımından önem arz etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Zirvenin bölge dışındaki güçlere karşı koymak ve stratejik politikalar geliştirmek adına da çok önemli bir fırsat olacağının altını çizen Kasımi, şu sözleri kaydetti:

“Zirve, her üç ülkenin bölge ötesi bir gücün hırs ve tamahları ile karşı karşıya olması bakımından oldukça önemlidir. Bu üç ülke bağımsızlık yanlısı oldukları ve bu bölge ötesi gücün tek taraflı dayatmalarını kabul etmedikleri için çeşitli yaptırımlara maruz kaldı. Şüphesiz ortak hedefler, zalimce yaptırım ve tehditlere karşı koymada bu üç ülke arasında uyum ve entegrasyona neden olacaktır.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum