Irak Kürt Bölgesel Yönetimi sandık başında

1035441193.jpg

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) milletvekili seçimleri için oy verme işlemi sabah saatleri itibariyle başladı. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, vatandaşlara sandığa gitme çağrısında bulunarak, “Hep birlikte çalışarak IKBY’yi daha iyi bir döneme götürebiliriz” dedi.

IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, oy verme işlemenin yerel saatle 08.00’de başlayıp 18.00’de sona ereceğini duyurdu.Toplam 29 parti ve koalisyonun yarıştığı seçimde, meclisin 111 sandalyesi belirlenecek. Yaklaşık 5 milyon nüfuslu IKBY’de 3 milyonu aşkın kayıtlı seçmen oy kullanabilecek.

BARZANİ CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN KÜRTLERİN TEK ADAY GÖSTERMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Erbil’de bulunan seçim merkezinde oyunu kullandıktan sonra basın toplantısı düzenledi. Seçimlerin sakin bir ortamda yapılmasını umduğunu belirten Barzani, sonuçlar her ne şekilde olursa demokratik zeminde IKBY halkının kazandığı bir seçim olacağını ifade etti.

Barzani, vatandaşlara sandığa gitme çağrısında bulunarak, “Hep birlikte çalışarak inşallah IKBY’yi daha iyi bir döneme götürebiliriz” dedi.

Irak cumhurbaşkanlığı makamının IKBY’deki tüm tarafları ilgilendiren bir konu olduğunu belirten Barzani, “Cumhurbaşkanlığı sorununu çözmek için Irak meclisindeki Kürt temsilcilerin bir araya gelerek, bir aday göstermelerini öneriyoruz. Cumhurbaşkanlığı için Kürtlerin mecliste tek aday göstermesi gerekir” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum