İngiliz akademisyen iki ülkeyi karıştırdı

1036285184.jpg

Birleşik Arap Emirlikleri, Matthew Hedges için af çıkarıldığını ve affın hemen uygulamaya konulacağını açıkladı. Hedges’in prosedürler tamamlandıktan sonra ülkeyi terk edeceği bildirildi.

BAE yönetimi af kararından hemen önce Hedges’in bir itiraf videosunu da yayınladı. Videoda Hedges, İngiliz istihbarat birimi MI6 için çalıştığını ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin satın aldığı silahlar üzerine araştırma yaptığını söylüyor. Hedges ayrıca bilgi almak istediği kişilere bir doktora öğrencisi olarak yaklaştığını ifade ediyor.

Konuyla ilgili konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Hedges hakkındaki suçlamaları reddettiklerini hatırlatarak, haberi memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Hedges, iki ülke arasında krize neden olmuştu. Hunt, BAE’nin Hedges’e ömür boyu heapis cezası vermesinin ardından “Bu konuyu çözüme kavuşturamazsak, ciddi diplomatik sonuçları olacak” demişti.

İNGİLİZ MAHKUMUN EŞİ: KEŞKE KAYGILARIM EN BAŞINDAN CİDDİYE ALINSAYDI

Hedges’in eşi Daniela Tejada da Dışişleri Bakanı ile eşi hakkında bir görüşme yapmış ve ardından “Keşke kaygılarım en başından itibaren daha ciddiye alınsaydı ama en azından şimdi Dışişleri Bakanlığının daha sağlam bir tutum almaya başladığını görüyorum” diye konuşmuştu.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum