Gorbaçov uyardı: “Dünya yeni silahlanma yarışının eşliğinde”

1036501973.jpg

Bush’la ilgili anılarını Time dergisi için kaleme alan Gorbaçov, “25 Aralık’ta Sovyetler Birliği başkanlığından ayrıldığımı açıklamadan birkaç saat önce yaptığımız telefon konuşmasını çok iyi hatırlıyorum. İşbirliğimizin sonuçlarını gözden geçirdik. Ana kazanımımız, hem stratejik hem de taktik olmak üzere binlerce nükleer silahın imha edilmesini öngören mutabakattı. İkimiz birlikte, dünyanın farklı bölgelerindeki çatışmaların sonlanmasına katkı sunduk. Ülkelerimiz arasında ortaklığın temelini attık. Bu tarihi sonuçlar, günümüzde tehlike altında. Dünya, yeni bir cepheleşme ve silahlanma yarışının eşiğinde” ifadelerini kullandı.

‘SOĞUK SAVAŞ’IN SONA ERMESİ TARİHİ BİR ATILIMDI’

 Soğuk Savaş’ın sona erdiğinin ilan edildiği Malta Zirvesi’ni de anımsatan Gorbaçov, bunu iki ülkenin ortak çabalarıyla sağlanan tarihi bir atılım olarak niteledi.‘YENİ DÜNYA DÜZENİ İÇİN ORTAK ÇABA GEREKLİ’

Gorbaçov, “Günümüzde, yeni bir cepheleşmenin ve yok edici bir savaş tehdidinin önüne geçilmesi, bu sayede daha güvenli, daha adil ve daha insancıl yeni dünya düzeni beklentisi oluşturulması ancak ortak çabalarla mümkün olabilir” diye ekledi.

Bir süredir tedavi gören Bush’un, 30 Kasım’da Teksas eyaletinin Houston kentinde öldüğü belirtilmişti.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum