Filistin – ABD ilişkileri kopma noktasında

1013474705.jpg

Filistin yönetimine yakın bir yetkili AA muhabirine yaptığı  açıklamada, “Filistin yönetimi, FKÖ’nün ofisini kapatması kararına karşılık,  ABD’li tüm resmi makamlarla iletişimi tamamen kesti.”  ifadelerini kullandı.

ABD makamları, FKÖ’nün İsrail’e karşı Uluslararası Ceza Mahkemesine  (UCM) sunduğu şikayeti geri çekmemesi ve İsrail’le doğrudan müzakerelere  katılmaması durumunda, örgütün Washington’daki yasal durumunun iptal edileceğini ve temsilciliğinin lisansının onay süresinin uzatılmayacağını tebliğ etmişti.

FKÖ Genel Sekreteri Saib Ureykat ise buna karşılık Filistin  yönetiminin, örgütün Washington’daki ofisinin lisans işlemlerinin yenilenmemesi  durumunda ABD ile tüm iletişimi keseceğini açıklamıştı.

Filistin yönetimi, Nisan 2015’te UCM’ye katılmış ve İsrail’in 2008 ve  2014’te Gazze’ye düzenlediği saldırılar başta olmak üzere Filistinlilere yönelik  ihlallerinin soruşturulması talebinde bulunmuştu.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail’in, “1967  sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve  yeni Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına son vermeyi kabul etmemesi” nedeniyle  Nisan 2014’te durmuştu.

(AA)

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum