Erdoğan ve Merkel’den ortak basın toplantısı

cumhurbaskani-erdogan-merkel-ile-telefonda-gorustu_6fd640b.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi sona erdi. Erdoğan ve Merkel ortak basın toplantısı düzenliyor.

Alman Başbakanı Merkel,  son yıllarda iki ülke arasında köklü karşıtlıların yaşandığını belirterek bunların “hukuk devleti, basın özgürlüğü gibi konular” olduğunu söyleyedi.

Merkel, açıklamasında, istikdarlı Türkiye ekonomisinin Almanya’nın çıkarına olduğıunu söyledi.

Merkel, ekim ayında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin,  Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile dörtlü bir zirve yapmayı planladıklarını söyledi.

Merkel “Demokratik, açık bir toplumun nasıl olması gerektiği konusunda farklı görüşlere sahip olabiliriz, sadece bazı insanların tutuklu olması değil” diye konuştu.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in davetlisi olarak Berlin’e gelen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan için Bellevue Sarayı’nda askeri tören düzenlenmişti.

Merkel’in konuşmasından satırbaşları:

– Suriye konusunda dörtlü liderler zirvesinin kasım ayında yapılması için çalışıyoruz.

– İnsanların tüm çıkarlarını koruduğumuzu, ayrımcılığa uğramadan burada barışçıl bir yaşam sürmeleri için elimizden geleni yaptığımızı söyledim. Elbette camilere yönelik saldırılar kabul edilemez. Camilere karşı saldırılara tavır almaktayız.

– Son yıllarda malum bazı köklü karşıtlıklar olmuştur. Farklı görüşmelerimiz olmuştur. Basın özgürlüğü gibi konular olmuştur. Son derece somut durumların da çözüme ulaşması bizi mutlu etti. Halen Alman vatandaşı olarak tutuklu olan bir takım insanlar var. Bu konuda da bir çözüm bulunması için katkıda bulunmaya çalışıyorum.

– Yarın tekrar görüşmemiz olacak. Bu konuları da ele alacağız. Almanya olarak istikrarlı bir Türkiye olsun istiyoruz.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

– Sayın Merkel ile görüşmemizde bir süredir çalışmayan işbirliği mekanizmalarını işler kılmak noktasında fikir birliğine vardık.

–  Ülkemiz diğer alanlarda olduğu gibi ekonomi alanında gelebilecek tehditlere karşı hazırlıklı ve bunları bertaraf edebilecek güçtedir.

– Almanya’dan terör örgütleriyle daha etkin mücadele beklentilerimizi ve bu yöndeki taleplerimizi etraflıca ele aldık.

– Türkiye ve Almanya, mülteci krizinin akut döneminde de sorumluluk almış, ciddi fedakarlıklar ortaya koyarak bu süreci yumuşatmıştır.

– Ülkelerimizin huzuru, mutluluğu için özellikle güvenlik noktasında çok büyük önem ifade ediyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum