Çileklere iğne koyarak sabotaj yapmış

1026473636.jpg

Avustralya polisi yaptığı açıklamada 50 yaşındaki My Ut Trinh’in meyve çiftliğinde çalıştığını ve soruşturma kapsamında gözaltına alındığını söyledi. Trinh’e gıdaları kirletmekle ilişkili 7 suç yöneltiliyor.

Bazı meyve sepetlerinde DNA’sı bulunan Trinh’in mahkemede ‘kin ve intikam’ duygularıyla hareket ettiğini açıkladığı belirtiliyor.

Eylül ayında önce Queensland’de ardından altı eyalette daha süpermarketlerde satılan çileklerden iğne çıkmıştı. Daha sonra muz ve elma gibi meyvelerden de iğne çıktığı görülmüş,  bir kişi içinde iğne olan çilek yemesinin ardından hastaneye kaldırılmıştı.

Queensland Eyaleti Çilek Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Adrian Schultz, çileklere iğne konulmasını “milyonlarca dolarlık bir sektörü batıran bir ticari terör eylemi” olarak nitelendirdi.

Çileklerde çıkan iğnelerin üzerine, marketler kimi meyveleri raflardan çekmek, çiftçiler ise meyvelerini atmak zorunda kalmıştı.

Eyalet Başbakanı Annastacia Palaszczuk ise “sabotajdan zarar gören çilek üreticileri” için bir milyon dolarlık fon kurulduğunu açıkladı.

Eyalette yılda ortalama 6-15 bin ton çilek üretiyor. Queensland’de çilek sektörünün 160 milyon Avustralya doları tutarında bir büyüklüğü var.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, meyvelere dikiş iğnesi koyan kişilerin 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini söyledi.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum