Bulgaristan Başbakanı Borisov’dan Kosova ve Sırbistan’a “sorunlarınızı çözün” çağrısı

bulgaristan-basbakani-borisovdan-kosova-ve-sirbistana-sorunlarinizi-cozun-cagrisi_d44e550.jpg

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sırbistan ile anlaşma imzalanmadığı sürece Kosova’nın Avrupa Birliği (AB) bütünleşmesinin söz konusu olamayacağını sözlerinde belirtti.

Resmi ziyaretleri kapsamında Kosova’ya gelen ve AB’nin dönem başkanlığını yürüten Bulgaristan Başbakanı Borisov, Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısı ile açıklamalarda bulunan Başbakan Borisov, Kosova ve Sırbistan’a sorunlarını çözmeleri çağrısında bulundu. Bunlara ek olarak Borisov, Balkan ülkelerinin büyük bir bölümünün vize muafiyeti kapsamına alındığını belirterek, Kosova’nın AB tarafından belirlenen kriterlerin yerine getirilmesinde de çok önemli mesafeler kaydettiğinde belirtti. Borisov, “Kosova ile Sırbistan aralarında ne kadar yakınlık kurarsalar, o kadar da AB ile entegrasyon süreçlerine yakın olacaklardır. Taraflara tavsiyeler veremem ancak tecrübe ve birikimlerimizi paylaşabiliriz. Sırbistan ile barış anlaşması imzalanmadan Kosova’nın AB ile bütünleşmesi mümkün olmayacak” sözlerini kaydetti.

Başbakan Borisov, “Sırbistan ile anlaşma imzalamamanız durumunda ne Sırbistan ne de Kosova AB’ye üye olacak. AB iki ülkenin var olan anlaşmazlıklarla AB’ye girmesini istemiyor” ifadelerini kullandı.

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi konuşmasında, AB’nin ancak Kosova ve tüm güneydoğu Avrupa ülkelerinin AB’nin parçası olması durumunda eksiksiz olacağını belirterek, “Kosova ve tüm güneydoğu Avrupa ülkelerinin AB’nin parçası olması, sadece barış ve istikrar değil, çok yönlü refahın artması anlamına da gelmektedir” dedi.

Bu ziyaretten sonra Borisov, Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ile de bir araya geldi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum