Bu yanlışı düzeltmek için her yıl 7 trilyon dolar gerekiyor

abd-paris-iklim-anlasmasi-ndan-cekildi-iddiasi-295145-5.jpg

Dünya liderleri Paris iklim anlaşmasının uygulanması için taahhüt verirken ABD Başkanı Trump’ın tutumu nedeni ile henüz ciddi bir adım atılabilmiş değil. Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre atmosferdeki karbon dioksit gazanın makul seviyelere çekilmesi için en az 80 yıl boyunca her yıl 6,7 trilyon doların harcanması gerekiyor.

Sanayileşmenin etkisi ile üretilen sera gazinin verdiği tahribatın boyutu her geçen gün daha da artarken bu sorunu ortadan kaldırmak isteyen lider ülkeler bir dizi karar almıştı. Ancak diğer liderler, Paris iklim anlaşmasının uygulanması için taahhüt verirken ABD Başkanı Trump’ın tutumu nedeni ile henüz ciddi bir adım atılabilmiş değil.

Dünya devleri uzlaşmaya çalışırken bir anlaşma olması durumunda dahi zararın ortadan kaldırılması hiç de kolay görünmüyor.

Columbia Üniversitesi James Hansen’ın liderliğinde gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre eğer dünya karbon dioksit gazının azaltılmasını ertelemeye devam ederse bu gazın atmosferden makul seviyelere indirilmesi için en az 80 yıl boyunca her yıl 6,7 trilyon doların harcanması gerekiyor.

Tüm dünyanın şu an savunma için yaptığı harcamanın yıllık yaklaşık 2 trilyon dolar olduğu dikkate alındığında karbon emisyonunun zararını ortadan kaldırmak için harcanması gereken miktarın devasa büyüklüğü de daha iyi anlaşılıyor.

Endüstri devriminden önce 280 ppm seviyesinde olan karbon dioksit miktarı günümüzde 400 ppm’e kadar yükselmiş durumda. Bu seviyenin en azından 350 ppm’e düşürülmesi gerekiyor.

Araştırmaya göre Paris Anlaşması’nda ortaya konan hedefler tutturulsa dahi karbon dioksit seviyesi hala 350 ppm seviyesinin üzerinde kalmaya devam edecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum