“Brexit, Avrupa’daki dış ticaret için bir tehdit”

377114.jpg

BDI Araştırma, Sanayi ve Ekonomi Politikası Başkanı Dr. Deutsch, Brexit’in Avrupa’daki dış ticaret için bir tehdit oluşturduğunu belirterek, ABD ticaret politikasının hala belirsizliğini koruduğunu ve daha fazla ticaret anlaşmazlıkları riskinin yüksek seviyede olduğunu söyledi.

Alman Sanayi Federasyonu (BDI) Araştırma, Sanayi ve Ekonomi Politikası Başkanı Dr. Klaus Günter Deutsch, küresel ekonomik büyümeye ilişkin açıklamada bulundu.

yaptığı açıklamada, dünya ekonomisinin yılbaşından bu yana beklenmedik derecede güçlü bir ivme kazandığını ve reel ekonomik çıktının, esas olarak Çin, Japonya ve euro Bölgesi sayesinde dünya genelinde yüzde 3,6 artmasının beklendiğini kaydetti.

Küresel ticaret ve sanayi üretiminde güçlü artış gerçekleştiğini belirten Deutsch, “Asya, Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve emtia ülkelerinde ihracat büyük ölçüde artmaktadır. euro Bölgesi ve Japonya’da da sanayi üretimi artıyor.” ifadelerini kullandı.

Deutsch, ABD ticaret politikasının hala belirsizliğini koruduğunu ve daha fazla ticaret anlaşmazlıkları riskinin yüksek seviyede olduğunu bildirdi.

“Zayıf Amerikan doları, Çin ekonomisini ve gelişen ekonomileri destekliyor”

Klaus Günter Deutsch, zayıf Amerikan dolarının, Çin ekonomisini ve birçok gelişmekte olan ülkeyi desteklediğini, euronun değer kazanmasının tahammül edilebilir olduğunu ve bunun petrol maliyetlerini düşürdüğünü bildirdi.

Dünya ekonomisinde bölgeler arasında farklılıklar bulunduğuna işaret eden Deutsch, Orta Doğu ve Sahra Altı Afrika’da ekonomik yavaşlama görüldüğünü ancak Güney Amerika ve Rusya’da ise ekonominin hız kazandığını vurguladı.

Deutsch, Alman ekonomisi için küresel ticaretin hızlanmasının olumlu bir durum olduğunu belirterek, yılın ilerleyen döneminde ihracat ve yatırımlarda beklenmedik şekilde güçlü bir yükseliş yaşanmasının beklendiğini kaydetti.

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum