BM temsilcisi Kuzey Kore’yi ziyaret etti

north-korea-asia-sanctions-china-us.jpg

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (Kuzey Kore) gerçekleştirdiği resmi ziyaret hakkında bilgi verdi. Feltman, Kore Yarımadası’ndaki gerginliğinin bir an önce yumuşatılması ve sorunun esas olarak diplomatik yollardan çözülmesi gerektiğini açıkladı.

Feltman, 8 Aralık’ta 4 gün süren KDHC ziyaretini tamamladı. Feltman’ın ziyareti süresince, KDHC Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho başta olmak üzere bazı üst düzey yetkililerle görüştüğü belirtiliyor. Taraflar, Kore Yarımadası’ndaki nükleer sorununun en gergin ve riskli küresel güvenlik sorunu olduğu yönünde hemfikir.

Feltman, KDHC nezdinde BM Güvenlik Konseyi kararlarının yerine getirilmesinin aciliyetini ifade etti. Feltman, KDHC’nin mevcut durumu yanlış değerlendirmemesi gerektiğini, uluslararası toplumun barışçı çözüm bulmaya çalıştığını vurguladı.

KDHC 29 Kasım’da ABD topraklarını vurabilecek Mars-15 tipi balistik füze test ettiğini açıklamıştı. ABD ve Kore Cumhuriyeti buna mukabil 4-8 Aralık günlerinde büyük ölçekli bir ortak askeri tatbikat gerçekleştirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum