Başbakanın partisi meclisi fesh etti

images-1.jpeg

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun koalisyon hükümetini kurmak için yaptığı görüşmelerin başarısızlığa uğraması üzerine partisi Likud’un sunduğu, meclisin feshedilmesini öngören yasa tasarısı ilk oylamadan geçti.

Eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın koalisyon hükümetine katılmak için zorunlu askerlik yasasının meclisten geçmesini şart koşması üzerine tıkanan koalisyon görüşmeleri nedeniyle Netanyahu’nun partisi, meclisin feshedilmesini öngören ve ülkede erken seçimin yolunu açacak tasarıyı parlamentoya sundu.

Sunulan tasarı, 120 sandalyeli mecliste yapılan oylamada 43 hayır oyuna karşılık 65 evet oyuyla kabul edildi.

Meclisin feshedilmesini öngören tasarı, iki oylamadan daha geçerek kabul edilirse İsrail’de yeniden seçime gidilecek.

Koalisyon hükümetinin kilidi Liberman’ın elinde

Mecliste 5 milletvekiline sahip olan, Liberman’ın liderliğindeki İsrail Evimiz Partisi, Netanyahu liderliğindeki hükümete katılmak için Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudilerin de askerlik görevini yapmasını zorunlu hale getiren yasa tasarısının meclisten geçmesini şart koşmuştu.

Yasa tasarısına koalisyon ortaklarından olan ve Ultra-Ortodoks Yahudileri temsil eden sekizer milletvekiline sahip “Şas” ile “Yahudi Birleşik Tevrat” Partisi’nin karşı çıkması nedeniyle Liberman koalisyon hükümetine katılmayı reddetmişti.

Bu nedenle Netanyahu’nun partisinin başı çektiği 5 sağ partinin sandalye sayısı 60’ta kalarak güvenoyu için gerekli 61 milletvekiline ulaşamadığı için hükümet kurulamadı.

Kaynak:AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum