ABD’den Suudi Arabistan ve Kanada’ya çağrı

9021F7B2-4487-48B8-B630-3DDC25D7AD55_w1023_r1_s.jpg

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Suudi Arabistan ile Kanada arasında devam eden krizle ilgili, iki hükümete de sorunlarını çözmeye davet etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Heather Nauert, Suudi Arabistan ve Kanada arasındaki krizle ilgili, “İki hükümeti de sorunları çözmeye davet ediyoruz. Bu diplomatik bir sorun. Suudi Arabistan ve Kanada sorunları birlikte çözebilir. Suudi hükümetine, yasal süreçlerle ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaşmasını öneriyoruz.” diye konuştu.

İnsan hakları ihlallerine ilişkin düzenli olarak Suudi Arabistan’la diyalog halinde olduklarını söyleyen Nauert, “Kanada konusunu da görüştük. Arkadaşlar, müttefikler. Taraflar diplomatik olarak sorunlarını çözmeli, bunu biz onlar için yapamayız. Sorunu birlikte çözmeliler.” dedi.

Suudi Arabistan güvenlik makamlarının, bazı insan hakları aktivistlerini gözaltına almasının akabinde Kanada’dan yapılan açıklamalar, iki ülke arasında diplomatik krize yol açmıştı.

Dün Kanada’nın Riyad Büyükelçisini istenmeyen kişi ilan eden Suudi Arabistan, büyükelçiye ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre verdiğini ve Kanada’yla tüm ticari ilişkilerini durdurduğunu duyurmuş ayrıca Kanada ile eğitim, burs ve öğrenci değişimi programlarını da dondurduğunu ifade etmişti.

Riyad yönetimi, ayrıca Suudi Arabistan Hava Yollarının, 13 Ağustos’tan itibaren Kanada’nın Toronto kentine uçuşları durduracağını açıklamıştı.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Riyad Büyükelçisinin istenmeyen kişi ilan edilmesinden dolayı derin endişe duyduklarını belirtmişti.

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum