“3. BM Çevre Konferansı” başladı

20171205102328162_74004.jpg

“3. Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Konferansı” dün Kenya’nın başkenti Nairobi’de başladı.

3 gün sürecek konferansta, siyasi ve ticari çevreler ile sivil kuruluşlardan 4 binden fazla katılımcı kirlilikle mücadele önlemlerini ele alacak.

Ana konusu “Kirliliği Olmayan Bir Yerküreye Doğru” olarak belirlenen konferans, hükümetler, işletmeler, sivil kuruluşlar ile bireylerin güçlerini bir araya getirerek, her türlü kirliliğe karşı harekete geçmeyi amaçlıyor.

Konferansın başkanlığını yürüten Kosta Rika Çevre ve Enerji Bakanı Edgar Gutierrez, ortak hedefin kirliliği azaltan önlemler alınması olduğunu belirtti.

Edgar Gutierrez, daha güçlü kolektif eylemler alınarak dünyanın daha temiz bir hale getirilebileceğini ve sayısız hayatın kurtarılabileceğini ifade etti.

BM Çevre Programı İcra Direktörü Erik Solheim, konferansta alınacak cesur kararların insanlığın kendisini ve yerküreyi kirlettiği mevcut ciddi durum karşısında son derece büyük önem taşıdığını kaydetti.

Solheim, çevreyle ilgili bütün karmaşık küresel sürecin tek bir cümleyle özetlenebileceğini, onun da “insanlığın ve yerkürenin korunması” olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise konferansa gönderdiği mesajda, kirlilikten arındırılmış bir yerküre oluşturulması hedefine ulaşılmasının uzun vadeli çabalar gerektirdiğine dikkat çekti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum