29. Arap Birliği Zirvesi’ne 6 lider katılmadı

arap.jpg

Suudi Arabistan’ın Zahran kentinde düzenlenen 29’uncu Arap Birliği Zirvesi Kral Selman bin Abdülaziz’in başkanlığında dün sona erdi. 29’uncu Arap Birliği Zirvesi’ne 6 Arap ülkesi lideri katılmazken, Arap Birliği Sözcüsü Hossam Zeki yaptığı açıklamada, Zahran’daki zirveye toplam 16 kral ve cumhurbaşkanının katıldığını belirtti. 16 Kasım 2011’den bu yana üyeliği dondurulmuş olan Suriye haricinde zirveye katılmayan Arap cumhurbaşkanlarının ve kralların sayısının 5 olduğunu açıklayan  Zeki, zirvenin iyi geçtiği mesajını verdi.

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el Sani, Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in bir yıldan beri Katar’a uyguladığı ambargo nedeniyle zirveye katılmazken, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Halife Bin Zayed Al Nahyan’ın ise sağlık nedenleriyle zirveye katılmadığı belirtildi. Cezayir Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika da yine sağlık nedenleriyle zirveye katılamazken Cezayir Başkanını Cezayir Ulusal Konsey Başkanı Abdülkadir Bin Salih temsil etti. Fas Kralı 6’ncı Muhammed’in ve Umman Sultanı Kabus bin Said’in ise zirveye neden katılmadığı hakkında bir bilgi verilmedi.

29’uncu Arap Birliği Zirvesi’nin ardından yayınlanan Zahran Bildirisi’nde Filistin meselesinin Arap dünyasında çok önemli bir konumda olduğu belirtilerken, Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak kalacağının altı çizildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum