122 ülke ‘nükleer silaha’ hayır dedi

nukleer-silahlarin-yasaklanmasi-anlasmasi-bm-de-9808146_4346_o.jpg

Daimi üyeler ile nükleer silah sahibi ABD, İngiltere, Rusya, Fransa ve Çin’in karşı çıktığı Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması’na 122 ülke ‘evet’ oyu verdi. İçinde Türkiye’nin de bulunduğu 69 ülke oylamaya katılmadı.

Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yapılan bir oylamayla kabul edildi.

BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile nükleer silah sahibi ABD, İngiltere, Rusya, Fransa ve Çin’in karşı çıktığı anlaşmaya 122 ülke ‘evet’ oyu verdi. Genel Kurul’da yapılan oylama sonucu alkışlarla karşılanırken, tasarıya yalnızca Hollanda karşı oy veridi, Singapur ise çekimser kaldı.

Oylamaya ABD, Rusya, İngiltere, Çin, Hindistan, Pakistan, Türkiye, İran, İsrail, Fransa, Almanya, Yunanistan, Japonya ile İtalya’nın da bulunduğu 69 ülke katılmadı.

Nükleer silahları yasaklayan tasarının kabul edilmesinin ardından bir açıklama yapan Kosra Rika BM Daimi Temsilcisi Layne Whyte Gomez, Kosta Rika’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, 20 yılı aşkın bir süredir çaba harcanan tasarının kabul edilmesini tarihi bir olay diye niteledi.

Anlaşmada nükleer silahların tüm dünyada kaldırılması hedef olarak gösteriliyor ancak taraflara karşı yaptırım niteliği taşımıyor. Nükleer silah karşıtı ülkeler ve sivil toplum kuruluşları yeni anlaşmayla bu silahların imhası için yasal zorunluluk getirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: DHA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum