Yoksulluğun Azaltılması ve İnsan Haklarının Korunması video konferansı yapıldı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin (İHK) 45’inci oturumu kapsamında “Yoksulluğun Azaltılması ve İnsan Haklarının Korunması” konulu bir video koferans 21 Eylül’de yapıldı.

Toplantıya katılan Çinli ve yabancı uzmanlar, Çin’in yoksulluğu azaltma çalışmalarının başarılı tecrübelerini paylaşarak Çin’in bu çalışmalarının dünyada insan haklarının korunmasında oynadığı önemli rolü takdirle değerlendirdi.

Konferans, Çin’in BM Cenevre Ofisi ve İsviçre’deki diğer uluslararası kuruluşlar nezdindeki Temsilciliği, Çin İnsan Hakları Araştırma Derneği ve Çin’in Guangdong eyaletinde bulunan Jinan Üniversitesi’nin iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Bangladeş, Malezya, İran, Suriye ve Venezuela gibi ülkelerin Cenevre’deki daimi temsilciliklerinden yetkililer, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) ve hükümet dışı örgütlerden temsilciler de konferansa katıldı.

Dünya Bankası verilerine göre, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana Çin’in küresel yoksulluğun azaltılmasına katkı oranı yüzde 70’i aştı, Çin insanlık tarihindeki en büyük ölçekli, en uzun süreli ve en büyük nüfusa sahip yoksulluğu azaltma mucizesini yarattı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum