Yeni Ortaklık Çin’de Çevre Politikalarını Geliştirmeyi Amaçlıyor

cin-cevre-.jpg

Yeni Ortaklık Çin’de Çevre Politikalarını ve Döngüsel Ekonomiyi Geliştirmeyi Amaçlıyor

Dünya Ekonomik Forumu, Çin Hükümeti için etkili bir danışma organı olan “Çin Çevre ve Kalkınma Uluslararası İşbirliği Konseyi” ile çevre politikasında çok taraflı işbirliğinin artırılması için bir anlaşma imzaladı. Konsey Çinli ve uluslararası uzmanlardan oluşuyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısındaki açılış konuşmasında “küresel gelişimin temelinde yatan eğilimle tutarlı zor kazanılmış bir başarı” olarak BM Paris İklim Anlaşması’nın önemini vurgulamıştı.

Bu işbirliği de sürdürülebilir bir ekonomik gelişme için döngüsel ve paylaşım ekonomisi modellerinin Çin’de nasıl daha kaynak etkin bir toplum oluşturabileceğini araştıracak ve çevre ve iklim değişikliği konusunda yeni teknolojilerin potansiyeline odaklanacak. Çin’in atıkların azaltılması ve karbon emisyonuyla mücadele konusunda iddialı planları bulunuyor. Hükümet atık materyallerin dönüşümünü hedefler, politikalar, mali önlemler ve mevzuat yoluyla teşvik etmektedir. Amaç ise bir üreticinin çıktılarını bir başka üretici için girdiye çeviren, kullanılmamış materyallerin tüketimini ve atıkların oluşumunu azaltan bir döngüsel ekonomi oluşturmaktır.

Çin Çevre ve Kalkınma Uluslararası İşbirliği Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı ve Çin Çevre Koruma Bakanlığı’ndaki Dış Ekonomik İşbirliği Dairesi Başkan Yardımcısı Fang Li son on yılda, Çin’in temel endüstrilere çevresel ve ekonomik faydalar sağlayan döngüsel ekonominin teori ve uygulamasında önemli ilerlemeler kaydettiğini belirterek “Örneğin, yıllık 2 trilyon yuan’lık geliri ile geri dönüşüm endüstrisi yılda % 15 oranında büyüyor ve 30 milyondan fazla kişiye istihdam sağlıyor. Büyük veri uygulamaları ve yeni teknolojiler döngüsel ekonomide bölgesel ve uluslararası işbirliğinin derinleştirilmesini ve “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin” gerçekleştirilmesini kolaylaştıracaktır” dedi.

Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Başkanı ve Dünya Ekonomik Forumu Yürütme Komitesi Üyesi Dominic Waughray ise “Çin, dünyanın en büyük kamu-özel yenilenebilir enerji ve yeşil altyapı yatırım programını sürdürüyor ve aynı zamanda büyümeyi kaynak kullanımından ayırmak için teknolojik ve iş modeli inovasyonuna dayanan döngüsel ekonomiyi geliştirmeyi de taahhüt ediyor. Dördüncü Sanayi Devrimini çevre için kullanmayı içeren bu benzeri görülmemiş işbirliği sayesinde Çin’in çevre ve ekonomik dönüşümdeki önderliğini desteklemekten mutluluk duyuyoruz ” diyerek bu anlaşmanın önemini vurguladı.

Çin Baş Temsilcisi ve Dünya Ekonomik Forumu İcra Komitesi Üyesi David Aikman da yaptığı açıklamada “Bu işbirliği, Çin’in sürdürülebilir ve kapsamlı bir büyüme için yeni ekonomik modeller keşfetme kararlılığını gösteriyor. Ortak çalışmalarımızın liderler için önemli örnek olay analizleri ve politika tavsiyeleri sunacağına inanıyoruz” dedi.
Sözleşme, Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Catherine McKenna şahitliğinde 2017 Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısında Fang, Aikman ve Waughray tarafından imzalandı.

Dünya Ekonomik Forumu’nun döngüsel ekonomi inisiyatifindeki en önemli aktör olan Ellen MacArthur Vakfı’nın kurucusu Dame Ellen MacArthur da anlaşmanın önemi ile ilgili yaptığı açıklamada “2009’da, Çin beklenen ekonomik talep ile sınırlı kaynakların arzı arasındaki açığı dikkate alma ihtiyacını fark ederek döngüsel ekonomi mevzuatını benimseyen ilk ülke oldu. Günümüzün Çin hükümeti ile döngüsel ekonomiye geçişi hızlandırmaya kararlı olan Dünya Ekonomik Forumu arasındaki işbirliğinin ilan edilmesi, bu konunun önemi ve küresel olarak ele alındığı konusunda çok güçlü bir sinyal” dedi.

CRI

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum