Yeni koronavirüs Çin’den önce Los Angeles’a ulaşmış olabilir

20200915154917651_93721.jpg

Los Angeles Times gazetesinde yer alan habere göre, UCLA Hastanesi ve tedavi kayıtlarına yönelik yapılan analizler sonucu, yeni koronavirüsün geçen yılın aralık ayında, yani Çin’in Wuhan kentinde meydana gelen nedeni bilinmeyen koronavirüs vakalarını Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirmesinden önce Los Angeles’ta görüldüğü bildirildi.

Bundan önce, ABD’deki ilk vakaların bu yılın ocak ayının ortalarında tespit edildiği duyurulmuştu.

UCLA ve Washington Üniversitesi’nden bilim insanları, öksürük nedeniyle hastaneye giden hastaların sayısındaki belirgin artışı araştırdı. Bu durum, 22 Aralık 2019’la başlayan haftada başladı ve bu yılın şubat ayının sonuna kadar devam etti. Bu hastalardan bazıları ayakta ve bazıları acil serviste tedavi gördü, bazıları daha sonra Ronald Reagan Tıbbi Merkezi veya UCLA’nın işlettiği diğer hastanelere gönderildi.

Araştırmacılar teşhis testi yapılmadığı için ilk vakaya ne zaman rastlandığını tespit edemedi. Ancak Journal of Medical Internet Research adlı dergide yayınlanan araştırma raporuna göre, yeni koronavirüs Noel Bayramı sırasında yayılmaya başladıysa, hastaların tedavi görme modülünün gerçeklere çok yakın olduğu savunuluyor.

Dr. Joann Elmore’nun öncülüğünde yapılan araştırma, 1 Aralık 2019 ile 29 Şubat 2020 arasındaki 13 haftada öksürük nedeniyle polikliniğe giden 2938 hasta, acil serviste tedavi gören 1708 hasta ve akut solunum yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılan 1138 hastayı kapsıyor. Araştırmacılar, bir önceki yıla göre, öksüren hastaların sayısının gözle görülür şekilde arttığı ve bunlardan bir kısmının yeni koronavirüs hastaları olabileceğini belirtti.

Araştırmacılar, yeni koronavirüsün Los Angeles’e veya diğer ABD kentlerine tam olarak ne zaman ulaştığı sonucuna varamamasına rağmen, ilgili veriler toplayarak ön uyarı yapılabileceği ve yeni bir pandemi izni takip edilebileceğine dikkat çekti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum