“Yangtze Nehri Deltası dışa açılmada yeni bir parlak nokta olacak”

20191202202013082_15653.jpg

ÇKP Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi kısa bir süre önce, “Yangtze Nehri Deltası Bölgesinin Entegre Kalkınması” isimli bir plan yayımladı.

Önümüzdeki 5 ila 15 yıl içinde Yangtze Nehri Deltası bölgesinin entgre şekilde kalkınmasına yön vermeyi amaçlayan söz konusu plan, bu bölgenin dış bölgelerle ekonomik işbirliğini derinleştirmesine yeni bir yön vermeyi ve bu konuda önlemler belirlemeyi amaçlıyor. Ayrıca, plan sayesinde Çin’in kapsamlı olarak dışa açılma uygulamalarını hızlandırma kararlılığı da bir kez daha sergilenmiş oldu.

Shanghai, Jiangsu, Zhejiang ve Anhui’den oluşan Yangtze Nehri Deltası, Çin’de ekonomik gelişmenin en canlı, dışa açılma boyutunun en geniş ve inovasyon gücünün en kuvvetli olduğu bölgelerden biri. Bölge, Çin’in reform ve dışa açılma uygulamalarında son derece önemli bir konuma sahip. Örneğin, ülke topraklarının yüzde 4’üyle ülke ekonomisinin 4’te biri burada yaratıldı. Bölgenin dış ticaret hacmi ve yabancı doğrudan yatırım miktarı ile dış yatırım miktarı ayrı ayrı olarak ülkenin yüzde 37’sini, yüzde 39’unu ve yüzde 29’unu oluşturdu.

Öte yandan, Çin’in söz konusu planı küresel ekonominin karşı karşıya kaldığı aşağı yönlü baskının arttığı ve tek taraflılık ile korumacılığın yükseldiği bir uluslararası zeminde ortaya koyması, ülkedeki reform ve dışa açılma niteliğini dört farklı alanda yükseltecek. Peki nedir bu alanlar?

1-Yangtze Nehri Deltası, Çin’de yeni tur dışa açılma politikalarında pilot bölge olacak.

2-Yangtze Nehri Deltası, Çin’in dış bölgelerle yatırım ve işbirliği seviyesinin yükseltilmesine güç katacak.

3-Bölge, Çin’de en iyi iş ortamı konusunda başarılı bir örnek olacak.

4-Yangtze Nehri Deltası’nın uluslararası çekiciliği gözle görülür bir şekilde artacak.

Dünyanın karşılaştığı belirsizliklerin arttığı günümüzde, Çin ekonomisinde lotomotif rolü oynayan Yangtze Nehri Deltası’nın entegre olarak gelişmesi, ülkenin yüksek nitelikli ve güçlü kalkınmasına ve dışa açılmanın çok yönlü şekilde ilerletilmesine güç katacak. Uluslararası toplum da Yangtze Nehri Deltası’nın entegre şekilde gelişmesinden, Çin’in dışa açılma konusundaki kararlılığını görebilecek ve Çin’in ekonomik gelişmesinin getireceği büyük fırsatlardan yararlanabilecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum