“Yabancı ülkeler dikkatli olsun, ABD’nin vasal devleti olmasın”

20200818112545055_18955.jpg

İngiltere’nin ünlü film yapımcısı John Pilger, ülkesinin ABD’nin Çin karşıtı politikası hususunda dikkatli davranması ve ABD’ye tabi ucuz bir vasal devlete dönüşmemesi gerektiğini açıkladı.

John Pilger, kısa süre önce İngiliz Morning Star gazetesine verdiği demeçte, Çin’e pek çok konuda sürekli zorluk çıkarmasının, ABD’nin dünyadaki tek süper güç statüsünü koruma hırsından kaynaklandığına dikkat çekti.

Pilger, ABD’li bazı devlet yetkilileri, siyasetçiler ve uzmanların Çin’e yönelik asılsız suçlamalara destek verdiğini, bu nedenle İngiltere’nin bu konuda dikkatli davranarak, ABD’ye tabi ucuz bir vasal devlet haline gelmemesi gerektiğini vurguladı.

Japon Yomiuri Shinbun gazetesinde 15 Ağustos’ta yer alan haberde ise ABD’nin Güney Çin Denizi konusunda Çin’in başını derde sokmak istemesine rağmen, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nden (ASEAN) Çin karşıtı politikaları konusunda destek alamadığı kaydedildi.

Yeni koronavirüs (Covid-19) salgınından ciddi şekilde etkilenen ASEAN ülkelerinin ekonomik ve toplumsal faaliyetlerini acilen canlandırmaya çalıştığına işaret edilen haberde, bu nedenle ASEAN ülkelerinin Çin ile ilişkilerini kötüleştirmek istemedikleri bildirildi. ABD’nin Çin’e karşı düşmanca girişimlerini artırdığı bir dönemde Vietnam ve Filipinler gibi ülkelerin tarafsız bir tutum sergilemekte oldukları belirtildi.

İngiltere Central Lancashire Üniversitesi’nden kıdemli eğitmen Jenny Clegg de basına verdiği demeçte, Çin-ABD ilişkilerinin dünyanın en önemli ilişkisi olduğuna işaret etti.

Clegg, “ABD’nin Çin’e karşı uzun süredir devam ettirdiği suçlamalar ve karalamalar, muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl içinde küresel işleri yönlendiren ana unsur olacak. Bu durumda tüm dünya ülkeleri, diyalog ve karşılıklı anlayış ilkeleriyle harekete geçerse, küresel işbirliği için güçlü bir zemin hazırlayabilecekler.” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum