Xinjianglı bir genç: Pompeo yalan söylemeyi bırakmalı

rBABC2AX5DSAOMA8AAAAAAAAAAA362.1024x768.770x578.jpg

Çin Dışişleri Bakanlığı’nda bugün düzenlenen Xinjiang’la ilgili basın toplantısında, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin Aksu bölgesindeki bir yem fabrikası çalışanı Ekper Ablet, ABD eski dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun Xinjiang’daki etnik azınlıkların “zorla çalıştırıldığı”na dair söylemlerinin tamamen asılsız olduğunu belirtti.

Ekper Ablet, “Para kazanarak daha güzel bir yaşama kavuşmak için işe gidiyoruz, kimse bizi zorla çalıştırmadı. Zorlamaya da gerek yok. Xinjiang’da yaşayan tüm insanlar Pompeo’dan nefret ediyor, Pompeo’nun yalan söylememesini istiyoruz” dedi.

Bir yabancı gazeteci bugünkü basın toplantısında, ABD’nin Xinjiang meselesi konusundaki tutumunu değiştirmesi için, Xinjiang yönetiminin “propaganda tarzında gezi” organize etme yerine, ABD’li yetkililerin Xinjiang’da engel görmeden yerinde incelemelerde bulunmalarına hazır olup olmadığı sorusunu yöneltti.

Bunu yanıtlayan ÇKP Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Tanıtım Departmanı Müdür Yardımcısı Xu Guixiang, Pompeo’nun yalanları tarafından aldatılmamaları için, yeni ABD yönetiminden yetkililer de dahil olmak üzere çeşitli çervelerden yabancı temsilcileri Xinjiang’daki gerçek durumu görmek için bölgeye davet ettiklerini kaydetti.

Xu Guixiang, “Aynı zamanda kendi ilkelerimiz ve taban çizgemize sahibiz, suçluluk varsayımına dayalı herhangi bir sözde “soruşturmayı” asla kabul etmiyoruz. Avrupa Birliği’nin Çin’deki büyükelçilerinin Xinjiang ziyaretleri hakkında AB ile iletişimi koruyarak en büyük içtenliği göstermekteyiz ve bu gezinin gerçekleştirilmesini arzu etmekteyiz” diye belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum