Xinjiang’da e-ticaret hızla gelişiyor

sincan-e-ticaret.jpg

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde e-ticaret sektörü yılın ilk 9 ayında hızla gelişti.

Xinjiang İstatistik Bürosu’ndan alınan bilgilere göre, yerel şirketlerin internet üzerinden gerçekleştirdiği perakende satış, 4 milyar 410 milyon yuana ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46,1 oranında arttı. Yerel tüketicilerin internet üzerinden gerçekleştirdikleri perakende sipariş ise 33 milyar 860 milyon yuana ulaşarak yüzde 31,6 oranında artış kaydetti. Tüm bölgede acele kargo sektöründe gerçekleştirilen gelir yüzde 25,9 yükseldi.

Xinjiang İstatistik Bürosu Müdür Yardımcısı Wang Yue basına verdiği demeçte, Xinjiang’ın yerel e-ticaret işletmelerinin gelişmesine destek sağlayacağını belirterek, internet satışıyla reel işlemi güçlendireceklerini ve iç kesimde faaliyet gösteren e-ticaret devlerinin Xinjiang’da şube açmalarını teşvik edeceklerini kaydetti.

Xinjiang’da e-ticaretin güçlendirilmesiyle lojistik şartları da gelişti, Orta Asya ve Güney Asya’ya yönelik sınır ötesi e-ticaret de günden güne genişledi.

Öte yandan bu yılın ilk 9 ayında Xinjiang’da hizmet sektörünün yerel ekonomik büyümeye katkısı yüzde 56,5 olarak tespit edildi, e-ticaret bu konuda önemli rol oynadı.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum