“Xinjiang, Çin’in dışa açılmasında yeni bir örnek oluşturacak”

news_1c27a56fe322761fb814993bdc54d857-750X422.jpg

2014 yılının nisan ayında Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde incelemelerde bulundu. Xi, Xinjiang’ın geleceği için “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nın inşasının tamamlanması durumunda Xinjiang mürreffeh bir merkez bölge haline gelebilecektir. Urumçi şimdi bile 1500 kilometrekarelik bölgedeki en büyük kent konumunda. Bir düşünün, o zaman Urumçi nasıl olacaktır.” ifadelerini kullandı.

6 yıl sonra 25 ve 26 Eylül günlerinde Beijing’de düzenlenen Xinjiang çalışmaları 3. merkezi sempozyumunda konuşan Xi Jinping, Xinjiang’ın geleceğiyle ilgili olarak, Xinjiang’ın kendi avantajlı coğrafi konumundan yeterince yararlanarak, bölgeyi İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’ndaki çekirdek bölge olarak inşa etmesi, kendi kalkınma stratejisini devletin Batı’ya açılma planı kapsamında geliştirmesi ve dışa açılmada yeni bir örnek oluşturması gerektiğinin altını çizdi.

Çin’in kuzeybatı kesiminde yer alan Xijiang, kadim İpek Yolu’nun merkezinde yer alıyordu. Xinjiang’ın Rusya, Kazakistan, Pakistan, Moğolistan ve Hindistan dâhil 8 ülkeyle 5 bin 600 kilometre sınırı bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Xi Jiping’in 2014 yılında gerçekleştirdiği ziyaretten sonra, Xinjiang, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’ndaki önemli ulaşım, ticaret, finansal hizmetler, kültür, teknoloji, tıbbi hizmetler merkezine dönüşmek amacıyla çabalar harcadı. 2019 sonu itibarıyla Çin ile 5 komşu ülke arasında 111 kara yolu taşımacıklık hattı hizmete açıldı, Batı’ya 2 bin 564 kargo seferi gerçekleştirildi, komşu ülkelerle 17 sınır ötesi kablo hattı döşenerek bu ülkelerle arasındaki bağlanırlılık artırıldı. Finansal hizmetler konusunda da sürekli yenilik yapıldı. Mayıs 2019’a kadar, 96 ülke ve bölgeyle sınır ötesi RMB işlemleri başlatıldı.

Xinjiang çalışmaları merkezi sempozyumu 2010 ve 2014’te iki kere düzenlendi, bu sempozyumlarda Xinjiang’ın kalkınma hedefleri ve uygulama yolları belirlendi ve Xinjiang’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkılarda bulunuldu.

İstatistiklere göre, 2014 ile 2019 yıllarında Xinjiang’ın gayri safi yurt içi hasılası ortalama olarak yüzde 7,2 ve kişi başına düşen kullanılabilir gelir yüzde 9,1 arttı. Xinjiang nüfusunun yarısına yakın, toplam 10 milyon Xinjianglı vatandaş yeni konutlara taşındı. Xinjiang’daki yoksulluk oranı 2014’teki yüzde 19,4’ten 2019 yılındaki yüzde 1,24’e kadar düşürüldü, 2014-2019 döneminde merkezi bütçeden Xinjiang’ın ekonomik ve sosyal gelişmesine 2 trilyon yuandan (293 milyar ABD Doları) fazla destek sermaye ayrıldı.

Aktu ilçesindeki köylüler meyvecilik üssünde çalışıyor, ağaçlar altında karpuz yetiştiriliyor.

Son sempozyumun gündeminde yoksulluğu azaltma ve halkın yaşam koşullarını iyileştirme vardı. Xi en çok Xinjiang’ın güney kesimine ilgi gösterdi.

Uçsuz bucaksız Taklamagan Çölü, kum fırtınası, sel felaketi, kuraklık, don… bu unsurlar uzun zamandır güney kesimin kalkınmasını engelliyordu. Güney kesimdeki 4 ilin aşırı yoksul yörelerinde her 3 aileden biri yoksul aile olarak kayda geçiyordu.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping 2014 yılındaki sempozyumda, Xinjiang’ın güney kesiminin kalkınması için özel politikalar uygulanacağını vurguladı. Xi, bu yılki sempozyumda bu konuyu yineledi ve güney kesimin ekonomik ve sosyal kalkınmasının var güçle ilerletileceğini belirtti.

Merkezi hükümet ve Xinjiang bölge yönetiminin desteğiyle isabetli yardım politikaları hayata geçirildi. Geçen 6 yılda Xinjiang’ın güney kesiminde 1 milyon 890 bine yakın yoksul vatandaş yoksulluktan kurarıldı, yoksulluk oranı yüzde 29,1’den yüzde 10,9’a kadar azaldı.

Kaşgar’a bağlı Yeken ilçesinde inek yetiştiriciliği ve süt ürünleri işleme gibi sektörler geliştiriliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum