Xi’nin “Deniz teorisi” mecazı Çin’de sosyal medyanın odağı

fb973585de7e00d0d307910c68e82e4e.jpeg

Çin Medya Grubu Başkanı Shen Haixiong, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in CIEE’nin açılışında yaptığı konuşmanın, Çin’in dışa açılma politikasını vurgulamanın yanı sıra farklı ülkelerle ortak kazancı gerçekleştirmek için sorumluluk üstlenme niyetini de gösterdiğini kaydetti.

Shen Haixiong, Xi’nin Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda (CIIE) yaptığı konuşmada “deniz, koro ve el feneri” gibi mecazlara başvurmasının internet kullanıcıları arasında büyük ilgi gördüğünü ifade etti.

Dünyanın ilk ithalat temalı ulusal düzeydeki uluslararası fuarı olan CIIE’nin Çin’in dışa açılma kararlılığını ve piyasa kapılarını açma yönündeki tutumunu yansıttığını belirten Shen, fuarın farklı ülkelerin Çin’in kalkınmasından faydalanma arzusu taşıdığını ortaya koyduğuna işaret etti.

Beş gün önce yayımlanan 2019 Dünya Bankası İş Ortamı Raporu’nda Çin’in geçen yıla göre sıralamada 32 basamak yukarı tırmandığını vurgulayan Shen Haixiong, bunun Çin piyasası ve iş ortamının uluslararası toplum tarafından tanındığı manasına geldiğini sözlerine ekledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum