Xi’den Yangtze Nehri Deltası’nın entegre gelişmesine vurgu

news_f2a5071a353f4a560057f86fc60b30af-750X422.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Yangtze Nehri Deltası bölgesinin entegrasyonunda sonuç alınmasını hızlandırmak için entegrasyon ve nitelikli kalkınmadaki başlıca çalışmalara yoğunlaşılması gerektiğini belirtti.

Xi Jinping, perşembe günü Anhui eyaletinin merkezi Hefei kentinde düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada, entegrasyon mekanizmasının ve altyapı tesisleri alanındaki bağlanırlığın salgının kontrolü ve ekonomik toparlanmada önemli bir rol oynadığına işaret etti.

Yangtze Nehri Deltası’nın entegrasyonuna dayalı yeni bir kalkınma modelinin genel olarak oluşturulduğunu dile getiren Xi, bölgenin Çin’in ekonomik ve sosyal gelişmesindeki konumu ve işlevinin daha iyi kavranmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Xi, Yangtze Nehri Deltası bölgesinde, merkezinde iç piyasanın olduğu ve iç piyasa ile uluslararası piyasaların birbirini ilerletmesine dayalı yeni bir kalkınma modelinin ülkenin diğer bölgelerinden daha erken oluşturulmasının da önemine dikkat çekti.

Bölgenin, Çin’de teknolojik ve endüstriyel inovasyon konusunda öncülük rolünü üstlenmesi gerektiğine dikkat çeken Xi, Shanghai dâhil tüm bölgenin yalnızca kaliteli ürünler sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda Çin’in yüksek kaliteli kalkınmasını destekleyecek ileri teknoloji kaynağı olması gerektiğini dile getirdi.

Bölgenin reform ve dışa açılma uygulamalarında yeni bir örnek ortaya koymasının beklendiğini belirten Xi, bölgede birinci sınıf standartlarda bir iş ortamı oluşturulmasının yanı sıra, bölgenin yurt içi ve yurt dışından daha fazla yetenek ve işletmeyi çekmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi, ayrıca ticaret ve yatırımın kolaylaştırılarak, delta bölgesinin uluslararası ve iç piyasalar arasındaki önemli bir köprü olarak inşa edilmesi için çaba harcanacağını vurguladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum