Xi’den siber ortamda ortak gelişme vurgusu

china_cyber.jpg

4. Dünya İnternet Konferansı bugün Çin’in Zhejiang eyaletindeki Wuzhen kasabasında başladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konferansa bir kutlama mesajı gönderdi.

Xi, mesajında, siber egemenliğe saygı gösterme, internet ve dijital ekonomi hususlarında temas ve işbirliğini derinleştirme ile internet alanındaki gelişmelerin dünya halkına daha fazla yarar getirmesini sağlama çağrısında bulundu.

Mesajında, bilişim teknolojisinin temsil eç,nttiği yeni tur bilimsel, teknolojik ve endüstriyel devrimin başladığına işaret eden Xi, bunun ekonomik ve sosyal kalkınmaya güç katmanın yanı sıra, dünyadaki çeşitli ülkelerin egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarına yeni meydan okumalar da getirdiğine dikkat çekti.

Uluslararası toplumun siber ortamda ortak kader topluluğunun kurulması konusunda anlaştığını belirten Xi, Çin’in diğer ülkelerle birlikte siber egemenliğe saygı ve ortaklık ruhu doğrultusunda kalkınmayı ilerletme, güvenliği koruma ve küresel yönetişime katılmaya hazır olduğunu dile getirdi.

ÇKP 19. Ulusal Kongresi’nde alınan internet gelişmelerine dair kararları hatırlatan Xi, siber dünyada güçlü bir dijital ülke kurma ve internet, büyük veri ile yapay zekânın reel ekonomiyle kaynaşmasını hızlandırmayı kararlaştırdıklarını aktardı. Xi, Kongre’de dijital ekonomi ve paylaşım ekonomisini geliştirerek yeni büyüme motorları oluşturulması yönünde hedef koyulduğunu söyledi.

Çin’de dijital ekonominin hızlı bir büyüme dönemine gireceğini kaydeden Xi, diğer ülkelerin de Çin ile birlikte internet ve dijital ekonominin hızla geliştiği vasıtaya binmesini umut ettiklerini vurguladı.

Xi, Çin’in dışa açılan kapısının asla kapatılmayacağını, hatta daha da dışa açılacağını sözlerine ekledi.

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi Wang Huning de konferansın açılışında bir konuşma yaptı. Wang, Cumhurbaşkanı Xi’nin kutlama mesajının, Çin’in siber ortamın gelişme eğilimini ve yönetişim kurallarını doğru bir şekilde kavradığını ve dünya ülkeleriyle el ele vererek internet ve dijital ekonomiyi geliştirme beklentisini yansıttığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi’nin ÇKP’nin 19. Ulusal Kongresi’nde okuduğu rapora değinen Wang, raporda Çin’de internetin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan yeni gereksinimlerin ileri sürüldüğü gibi Çin’in dünya ülkeleriyle siber ortamda işbirliğine yeni fırsatlar sağladığını ifade etti.

Wang, Çin’in diğer ülkelerle beraber, internetin gelişmesinden doğan tarihi fırsatları değerlendirerek, siber ortamda ortak kader topluluğunu oluşturmak için müşterek çaba harcamaya hazır olduğunu belirtti.

Tayland Başbakan Yardımcısı Prajin Janton, Moğolistan Başbakan Yardımcısı Tsagaandari Enkhtuvshin, BM Genel Sekreter Yardımcısı Liu Zhenmin, Apple’ın CEO’su Tim Cook ve Alibaba Yönetim Kurulu Başkanı Ma Yun de açılışta birer konuşma yaptılar.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum