Xi’den Kore Yarımadası’ndaki diyalog sürecine onay

North-Korea-and-South-Korea-Flags-900.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’in öteden beri Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) ile Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) arasındaki ilişkilerin, uzlaşmanın ve işbirliğinin gelişmesine destek verdiğini kaydetti.

Xi Jinping, bugün Güney Koreli mevkidaşı Moon Jae-in ile yaptığı telefon görüşmesinde, Çin’in, Kore Yarımadası meselesinin aşamalı olarak çözülmesi için iki taraf arasındaki diyalog ve temasların yoğunlaşmasına destek verdiğini belirtti.

PyeongChang’da düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunları’nın sadece iki taraf arasındaki diyalog değil, yarımadadaki durumun düzeltilmesi için de bir fırsat yaratmasını arzuladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Xi, başta Güney Kore olmak üzere taraflarla temas ve işbirliğini güçlendirerek durumun daha da düzeltilmesini sağlamak için çaba harcayacaklarını söyledi.

Xi Jinping, telefon görüşmesinde Çin ile Güney Kore arasındaki ilişkileri de değerlendirdi.

Yeni yılda Seul ile temasları yoğunlaştırarak somut işbirliğini ilerletmek ve hassas sorunları uygun şekilde çözerek ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini belirten Çin Cumhurbaşkanı Xi, bu sayede, bölgede istikrar ve barış sağlanmasına daha büyük katkılar yapmayı dilediklerini vurguladı.

Görüşmede, Çin’in yarımadadaki sorunun çözülmesinde oynadığı role büyük önem verdiğine işaret eden Moon Jae-in, diyalog yoluyla çözüm sürecini ilerletmek ve yarımadada barış ve istikrarı korumak için Çin tarafı ile birlikte çaba harcayacaklarını söyledi. Moon, Çin’le stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerindeki olumlu gelişme eğiliminin sürmesini arzuladıklarını da ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum