Xiamen Özel Ekonomik Bölgesi’nin 40. yılı kutlandı

20201008145842217_14335.jpg

Çin’in güneydoğusundaki sahil kenti Xiamen’de kurulan özel ekonomik bölgesinin 40. yıldönümü dün kutlandı.

Geçen 40 sene içinde Xiamen, az bilinen bir kentten bugün turistler ile uluslararası sermayenin gözdesi olan gelişmiş bir metropole dönüştü.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Xiamen Belediyesi Başkan Yardımcılığını yürüttüğü 1980’li yıllar, bu kentin serbest liman inşası arayışının kritik dönemiydi.

Nisan 2015’te, Xiamen’in bağlı olduğu Fujian eyaleti, Çin’de yeni kurulan serbest ticaret pilot bölgelerinden biri oldu. Xiamen gerek bu uygulamadan, gerekse 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu inşasından doğan fırsatları değerlendirerek, Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkelerle ekonomik ve ticari işbirliği ile kültürel ve beşeri iletişimi yoğunlaştırdı, dış ticaretini büyük ölçüde geliştirdi.

Özellikle Xiamen’den yola çıkan Çin-Avrupa yük tren seferleri de Çin’in yeni bir uluslararası lojistik kanalı haline geldi.

Eylül 2020 itibarıyla, Xiamen dahil 21 serbest ticaret bölgesinin kurulmasıyla birlikte, Çin’de reform ve dışa açılma uygulamaları sürekli derinleşiyor.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping birçok alanda yaptığı konuşmalarında, Çin’in ticaret ve yatırımın serbestleşmesi ile kolaylaşmasını hızlandırmaya devam ederek, bütün ülkelerle işbirliğine dayalı ortak kazancı gerçekleştireceğini vurguladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum