Xi Jinping’in “Bo’ao mesaisi” başladı

boao.jpg

Bo’ao Asya Forumu Yıllık Konferansı, Hainan eyaletine bağlı Bo’ao kasabasında dün başladı.

Toplantı, Çin’in bu yıl ev sahipliği yapacağı en önemli dört diplomatik etkinlikten biri olarak dikkat çekiyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Beijing’de Büyük Halk Sarayı’nda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander van der Bellen ile bir araya geldi. Böylece Cumhurbaşkanı Xi’nin “Bo’ao mesaisi” resmen başladı.

Antonio Guterres, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in görüştüğü, Bo’ao Asya Forumu Yıllık Konferansı’na katılan ilk yabancı konuk oldu. Xi görüşmede Birleşmiş Milletler’in otoritesini desteklediklerini kaydederek şöyle devam etti:

“Genel Sekreter Guterres ile yeniden bir araya gelmekten büyük gurur duyuyorum. Sizi bütün samimiyetimle selamlıyorum. Çin’e ve Bo’ao Asya Forumu’na hoş geldiniz. Bu yılki konferansın başarıyla düzenlenmesine katkı sağlayacağınıza inanıyorum. Çin, BM’nin uluslararası işlerde öncü rol oynamasını, BM’nin otoritesinin korunmasını destekliyor. Bu, Çin’de temel diplomasi politikalarından biridir. Çalışmalarınızı tüm gücümüzle destekleyeceğiz. ”

Xi Jinping, uluslararası sorunların esas olarak küresel yönetim ve kapasiteyi ilgilendirdiğine işaret etti. Xi, bu mantıkla küresel yönetiminin standart hale getirilmesi, zorlukların üstesinden gelinmesi yönünde çalışmaların sürekli ilerletilmesi gerektiğini söyledi.

Yurtta ve dünyada yönetimin insan merkezli olması gerektiğine dikkat çeken Xi, halka güven ve istikrar duygusu verilmesinin önemine dikkat çekti.

İlerleme dinamiklerinin, reform ve yaratıcılıkla belirlenmesi gerektiğini belirten Xi, Çin Komünist Partisi 19. Kongresi ve Çin meclisinin yıllık toplantılarının ana gündeminin reform, dışa açılma ve inovasyon olduğunu hatırlattı.

Xi, tüm çalışmalarının hedefinde, halkın mutluluğu, ülkenin kalkınması ve küresel işbirliği olduğunu vurguladı.

Guterres: Reformun 40. yılında burada olmaktan mutluyum

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin’de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasının 40. yıldönümüne gelindiği bir dönemde Bo’ao Asya Forumu’na katılmaktan büyük sevinç duyduğunu belirterek, Çin’in önümüzdeki günlerde uluslararası işlerde daha büyük rol oynayacağına inandığını söyledi. Guterres şunları ekledi:

“Çin’in küresel arenada öncü rol oynaması için harcadığınız çabaları yüksek takdirle karşılıyorum. Bu yıl, Çin’de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasının 40. yıldönümü. Aslında gelecek 40 yıl, geride bıraktığımız 40 yıldan daha önemli. Nitekim yıllık meclis toplantılarında ortaya koyduğunuz, Çin’in geleceğine ışık veren düşüncelerinizin, son derece önemli olduğunu düşünüyorum. ”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping aynı gün Büyük Halk Sarayı’nda Bo’ao için Çin’e ilk resmi ziyareti gerçekleştiren Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander van der Bellen ile bir araya geldi. Bellen’e Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz de eşlik etti. Bir ülkenin cumhurbaşkanının, başbakan ve bakanlarıyla eşzamanlı olarak başka bir ülkeyi ziyaret etmesi, uluslararası arenada ender rastlanan bir hadise. Bu, Avusturya’nın Çin’le ilişkilere verdiği önemin göstergesi.

Xi Jinping görüşmede yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı Alexander van der Bellen’le bir araya gelmekten büyük gurur duyuyorum. Çin’e ilk resmi ziyareti yapmanızı ve Bo’ao Asya Forumu’na katılmanızı memnuniyetle karşılıyoruz. Heyetinizde başbakan başta olmak üzere çok sayıda bakan da yer alıyor. Bu, ilişkilerimizin tarihinde bir ilk. Şahsınızın ve Avusturya hükümetinin Çin-Avusturya ilişkilerine verdiği önemi görebiliyoruz. Halk Kahramanları Anıtı’na çelenk koyacaksınız, bu da Çin halkına duyduğunuz saygıyı ve beslediğiniz dostluk duygularını gösteriyor. ”

Aynı gün Çin ile Avusturya arasındaki ilişkiler dostluk ve stratejik ortaklık seviyesine yükseltildi. Liderler huzurunda Kuşak ve Yol işbirliğinin geliştirilmesi ve diğer bazı alanlarda çok sayıda işbirliği belgesi imzalandı.

Xi Jinping son olarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avusturya, Çin’in Avrupa’daki önemli ortaklarından biri. Çin ve Avusturya, uzun tarihe ve zengin kültür birikimine sahip. İki halk birbirlerine dostluk besliyor. Avusturya’da yeni hükümetin, Kuşak ve Yol başta olmak üzere Çin’le işbirliğini pekiştirmeyi öngören hedefleri, hükümet çalışma raporuna eklemesini olumlu karşılıyoruz. İki devlet arasındaki işbirliği potansiyelini gerçekleştirmeliyiz, dostluk ve işbirliğini pekiştirmeliyiz, böylece iki halka daha fazla refah getirebiliriz.”

Kaynak: CRI Türkçe

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum