Xi Jinping, Vladimir Putin ile görüştü

russian-president-vladimir-putin-visits-china-542925102-57cda81994e64.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Vietnam’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi.

Xi Jinping, görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve Rusya’nın birbirlerinin temel çıkarlarını koruduğunu ve karşılıklı siyasi güvenin güçlendirildiğini belirterek, iki ülkenin birbirine güvenen stratejik ortaklar olduğunu hatırlattı.

Çin ve Rusya arasında kurulan ve geliştirilen kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığının karşılıklı saygıya, adalete, dürüstlüğe, işbirliğine ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkilere bir örnek oluşturduğunu dile getiren Xi, ikili ilişkilerin daha yüksek düzeye taşınması için Rusya’yla ele ele verdiklerini ifade etti.

Çin’e özgü sosyalizmin yeni döneme girdiğine ve Rusya’nın zengin ve güçlü bir kalkınma yolunda ilerlediğine dikkat çeken Xi, iki ülkenin kritik bir kalkınma döneminde bulunduğuna vurgu yaptı. Bu dönemde Rusya ile Çin’in ikili ticari ilişkilerin kapsamını ve kalitesini artırmasının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, bu doğrultuda enerji, yatırım, yüksek teknoloji, uzaycılık, sivil havacılık ve altyapı tesislerinin inşası gibi alanlardaki büyük projelere odaklanılması gerektiğini belirtti. Xi Jinping, Kuşak ve Yol inşası ile Avrasya Ekonomik Birliği’nin (AEB) kenetlenerek somut kazançların elde edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Xi Jinping, Rusya’yla Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) çerçevesinde temas ve işbirliğini artırmaya hazır olduklarını ve Asya-Pasifik serbest ticaret bölgesinin inşasında ve reformunda yeni ilerlemelerin kaydedilmesini sağlamak istediklerini söyledi.

Xi Jinping ayrıca, Vladimir Putin’e Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi’nin sonuçlarına ilişkin bilgi verdi.

Vladimir Putin, yaptığı konuşmada, Çin Cumhurbaşkanı’na, ÇKP 19. Ulusal Kongresi’nin başarıyla düzenlenmesi dolayısıyla tebriklerini ileterek, Xi Jinping’in liderliğindeki Çin’in iç ve dış politikalarının, halkının da desteğini kazandığına işaret etti.

Putin ayrıca, Çin’le uluslararası ve bölgesel meselelerde işbirliğini artırmaya ve APEC gibi çok taraflı örgütlerde teması ve eşgüdümü sıkılaştırmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum