Xi Jinping ve öğretmenleri

xi-jinping-flags.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 36. Öğretmenler Günü münasebetiyle dün ülke genelindeki tüm öğretmenlere ve eğitimcilere tebrik mesajı gönderdi.

Xi Jinping, mesajında öğretmenliğin toplumun en çok saygı gösterdiği ve imrendiği meslek olması, eğitimin önemine yönelik toplumsal bilincin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Xi de daima öğretmenlere ve öğretmenlik mesleğine saygı gösteriyor.

1960’lı yıllarda Xi Jinping, Beijing Bayi Okulu’nda ilk ve orta öğretimini tamamladı.

Xi, 9 Eylül 2016’da yıllar sonra Bayi Okulu’nu ziyaret etti, başta Chen Zhonghan ve Chen Qiuying olmak üzere eski öğretmenleriyle görüştü.

Xi Jinping’in orta okuldaki edebiyat öğretmeni olan Chen Qiuying, 1999 yılında emekli oldu. Chen, emekliliğinin ardından yazdığı masal kitabının bir kopyasını da eski öğrencisine gönderdi. O dönemde Fujian Eyalet Vali Vekili olan Xi, öğretmenine derhal bir mektup gönderdi. Chen, “Xi, mektubunda ‘öğretmenlere ve öğretmenliğe saygı gösterilmesi’ ifadelerini vurguladı. Bu, öğrenci ile öğretmen arasındaki yakınlığı da gösteriyor.” dedi.

Xi Jinping’in öğretmenlerinden Chen Zhonghan, eski öğrencisinin hangi görevde bulunursa bulunsun öğretmenlerini hiç unutmadığını kaydetti. Chen Zhonghan, 2016 yılında Xi ile Bayi Okulu’nda yaptıkları görüşmeyi şöyle hatırlatıyor: “O gün ona ‘umarım ülkemizi daha iyi yönetebilirsiniz ve her alanda büyük ilerlemeler kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.’ dedim. O da ‘bu isteğinizi daima hatırlayacağım’ diye yanıt verdi. Bu beni çok duygulandırdı.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum